Folders |
2013 Results - California CIF SS Division 1 Prelims - Southern SectionPublished by
Licensed to CIF Southern Section - A HY-TEK's Meet Manager 5/11/2013 08:44 PM
CIF Southern Section Division 1 Prelims - 5/11/2013
Trabuco Hills High School
Results
Event 4 Girls 4x100 Meter Relay Girls Division 1
=========================================================================
National:: @ 44.50 4/23/2004 Poly (Long Beach)
CIF Best:: # 44.50 4/23/2004 Poly-Long Beach
Division I:: $ 45.10 5/19/2001 Wilson-Long Beach
School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Poly (Long Beach) 'A' 46.48 46.32Q
1) Washington, Arianna 11 2) Thomas, Diamond 12
3) Perkins, Maya 9 4) Lewis, Jade 11
2 Arcadia 'A' 48.80 47.97q
1) Paulus, Jasmine 10 2) White, Kyra 11
3) Wiggins, Rachel 10 4) Souisa, Michel 12
3 Aliso Niguel 'A' 48.74 48.45
1) Macchia, Jasmin 11 2) Fan, Chloe 10
3) Robinson, Jacqueline 11 4) Darden, Danielle 12
4 Rancho Cucamonga 'A' 49.36 49.66
1) Hart, Danya 10 2) Hughes, Shernae 11
3) Munford, Brandie 12 4) Haywood, Mikayla 11
5 Chaparral 'A' 49.37 49.78
1) Alemany, Tori 12 2) Blake, Simone 12
3) Davis, Sheraya 11 4) LaPierre, Chrissy 12
6 Buena 'A' 51.07 51.17
1) Brooks, Fabre 11 2) Brooks, Pearl 9
3) Bumann, Sonja 11 4) Houston, Alisa 9
7 Ventura 'A' 51.21 51.99
1) Thomson, Lizzy 10 2) Autoutte, Korina 12
3) Glassman, Molly 10 4) N'Guetta, Kate 11
-- Quartz Hill 'A' 49.85 DNF
1) Babineaux, Nadia 9 2) Burke, Haile 12
3) Flanagan, Shamaya 9 4) Britton, Tyler 9
Heat 2 Preliminaries
1 Etiwanda 'A' 47.11 47.63Q
1) Scott, Mistic 12 2) Rich, ardson
2 Dana Hills 'A' 48.73 48.24q
1) King, Michaela 11 2) Tanaka, Kimiko 11
3) Donovan, Hollis 10 4) McKernan, Claire 12
3 Simi Valley 'A' 48.94 48.59
1) Hunt, Lindsey 12 2) Richards, Madisen 11
3) Weldon, Kelly 11 4) Woodhouse, Amanda 11
4 Warren 'A' 49.36 48.75
1) Thomas, Ariel 12 2) Portor, Victoria 11
3) Tyler, Shukura 11 4) Effle, Kaitlyn 11
5 Lakewood 'A' 49.91 48.93
1) Mullins, Mirajh 10 2) Dougan, Mariah 11
3) Davis, J'Chon 9 4) Moore, Destiny 9
6 Walnut 'A' 49.75 49.81
1) Shapiro, Rachel 10 2) Robertson, Ty'Jalayah 12
3) Gonzalez, Catrina 10 4) Sandoval, Victora 10
7 Montebello 'A' 51.66 51.62
1) Padilla, Ruby 12 2) Brandon, Mariah 11
3) Landry, Stephanie 12 4) Navarro, Brandy 11
8 Cathedral City 'A' 51.05 52.00
1) Angulo, Alejandra 11 2) Hernandez, Ashley 11
3) Wright, Rachel 9 4) Beard, Shannon 12
-- Troy 'A' 49.41 DNF
1) Jones, Aliyah 11 2) Zuker, Baylee 10
3) James, Frances 9 4) Davis, Jordan 11
Heat 3 Preliminaries
1 Roosevelt 'A' 47.39 47.19Q
1) Armstrong, Akia 12 2) Graham, Jasmyne 10
3) Mitchell, Angela 11 4) Buchanan, Simone 11
2 Rancho Verde 'A' 47.95 48.12q
1) Johnson, Tatiana 11 2) Longmire, Destiny 9
3) Cox, Latreece 10 4) Howard, Sumaje 12
3 Fountain Valley 'A' 49.65 48.87
1) Tao, Alyssa 12 2) Delgadillo, Lauren 11
3) Glasgow, Riley 11 4) Eckman, Crystal 10
4 Cypress 'A' 48.95 48.99
1) Covington, Nicole 10 2) Gilbert, Keelin 10
3) Loverde, Christine 9 4) Ojinnaka, Hilary 10
5 Santiago (Corona) 'A' 49.28 49.40
1) Akanji, Mercy 12 2) Akanji, Michelle 12
3) Flores, Cassandra 11 4) Graham, Sydney 10
6 Edison 'A' 50.13 49.92
1) Schaeffer, Michaela 12 2) Lindsey, Anna 12
3) Bond, Hailey 11 4) Flores, Natalie 11
7 California 'A' 50.96 51.40
1) Heid, Cara 11 2) Rivera, Emerald 11
3) Garcia, Samantha 9 4) Crawford, Jasmyne 9
Heat 4 Preliminaries
1 Vista Murrieta 'A' 47.92 47.28Q
1) Van Buren, Amanda 9 2) Shakir, Rahni 11
3) Norman, Michelle 11 4) Webb, India 11
2 Wilson (Long Beach) 'A' 47.44 47.64q
1) Overby, Jordyn 12 2) Pearson, Imani 12
3) Chambers, Ashleigh 11 4) Hawkins, Kaila 12
3 Los Alamitos 'A' 49.19 49.18
1) Iris, Lauren 12 2) Alvarez, Gracen 12
3) Agnew, Jordan 12 4) Limp, Sarah 10
4 Highland 'A' 48.97 49.48
1) Fisher, DeShawna 11 2) Brown, Anaiya 12
3) Burrell, Jazmine 11 4) Richard, Breanna 12
5 Diamond Bar 'A' 49.60 49.99
1) Okwandu, Udodiri R 12 2) Okwandu, Kelechi 9
3) Rucker, Candice 11 4) Milner, Jaelin Arielle 12
6 San Clemente 'A' 50.26 50.67
1) Brown, Kyleigh 12 2) Thornton, Brittney 12
3) Nourian, Tanaz 11 4) Sussman, Natalie 11
7 Paloma Valley 'A' 50.78 51.31
1) Randolph, Shalumar 10 2) Rose, Nathifa 12
3) Ouk, Rebekkah 11 4) Rodriguez, Christina 10
Heat 5 Preliminaries
1 Los Osos 'A' 47.56 47.45Q
1) Butler, Kieana 10 2) Iriafen, Aminat 11
3) Moreland, Kira 12 4) Bolden, Tori 11
2 King, M.L. 'A' 47.86 48.28
1) Lofton, Jordan 11 2) Parrish, Tia 9
3) Davis, Courtne 10 4) Fleming, Tayler 12
3 Chino Hills 'A' 49.56 48.33
1) Bancher, Shea 11 2) Smith, Taylor 10
3) Riley, Kaitlyn 10 4) Price, Kurshawnna 10
4 Heritage 'A' 49.12 49.00
1) Tate, Tiera 12 2) Brogan, Diamonique 10
3) Nevarez, Adriana 11 4) Reynolds, Daja 9
5 Capistrano Valley 'A' 49.55 49.38
1) Andress, Katelyn 12 2) El Hajibrah, Fatima 10
3) Wyckoff, Lauren 10 4) DelMonico, Marissa 10
6 Valencia (V.) 'A' 49.09 49.51
1) Perkins, Xiomara 12 2) Ikeora, Sandra 11
3) Anumba, Jennifer 12 4) Uy, Kristen 11
7 La Serna 'A' 50.31 50.24
1) Fabela, Citlaly 12 2) Lowinger, Piper 9
3) Telles, Danielle 12 4) Reed, Michelle 10
Event 8 Boys 4x100 Meter Relay Boys Division 1
=========================================================================
National:: @ 39.76 5/16/1998 Wyatt-Fort Worth, TX
CIF Best:: # 40.14 5/28/1999 Poly-Long Beach
Division I:: $ 40.36 5/20/1989 Hawthorne
School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Los Osos 'A' 42.64 42.46Q
1) McComb, Frank 11 2) Thompson, Aaron 12
3) Bolden, Victor 11 4) Solomon, William 11
2 Jordan 'A' 42.71 42.66
1) Samuel, Derris 11 2) Ross, John 12
3) McGuire, Marquise 12 4) Dunn, Jordan 9
2 Great Oak 'A' 41.64 42.66
1) Fisher, Nick 10 2) Williams, LaQuan 10
3) McIntosh, Dre 12 4) Marshall, Marshall 10
4 Los Alamitos 'A' 43.32 43.00
1) Gordon, DaShawn 11 2) Worthy, Derrick 11
3) Douglas, Brandon 10 4) Molina, Ricardo 12
5 Aliso Niguel 'A' 43.28 43.38
1) Roberts, Kenny 12 2) Johnson, Julian 11
3) Austin, Brandon 12 4) Melikian, Merak 12
6 La Quinta (L.Q.) 'A' 43.71 43.65
1) Ramirez, Brian 11 2) Swearingen, Galen 10
3) Wisdom, Ricky 11 4) Rom-Toribo, Christopher 10
7 Yucaipa 'A' 43.78 43.83
1) Davis, Brandon 12 2) Best, Steven 12
3) Hodgins, Dustin 12 4) Luna, Adam 10
Heat 2 Preliminaries
1 Roosevelt 'A' 41.74 41.77Q
1) Elam, Anthony 12 2) Mitchell, Elijah 12
3) Miller, Eric 10 4) Pearson, Justin 12
2 Mission Viejo 'A' 42.56 42.47q
1) Obbards, Logan 11 2) Suchesk, Alex 11
3) Dargan, Cole 12 4) Taylor, Josh 11
3 Simi Valley 'A' 42.71 42.53q
1) Wirtz, Gabriel 12 2) Silva, Ryan 12
3) Nelson, MJ 12 4) Bourdeaux, Aaron 12
4 Trabuco Hills 'A' 43.17 43.18
1) Fain, Malik 12 2) Hamlin, Sheldon 12
3) Hayes, Brett 12 4) McQuitty, James 11
5 Cathedral City 'A' 43.66 43.62
1) Dorsey, Justin 11 2) Mosley, Joshua 10
3) Rodriguez, James 11 4) Nsubuga, Issaha 11
6 Downey 'A' 43.35 43.65
1) Archer, Dakari 12 2) Chukwumezie, Quincy 12
3) Guerrero, Ismael 12 4) Mendoza, Fabian 12
7 Fountain Valley 'A' 44.02 44.02
1) Malone, Nick 9 2) Rivard, Noah 11
3) Huynh, Patrick 11 4) Esquivel, Nathaniel 12
Heat 3 Preliminaries
1 Vista Murrieta 'A' 41.76 41.97Q
1) Jones, PJ 12 2) Long, Kei-Ron 12
3) Garner, Kyle 12 4) Walsh, CJ 12
2 Rancho Verde 'A' 42.48 42.30q
1) Wise, Dajon 12 2) Peterson, Cedric 10
3) Lyles, Mike 12 4) Martinez, Justin 12
3 Wilson (Long Beach) 'A' 42.85 42.90
1) Velesquez, Jason 11 2) Kilson, Joshua 10
3) Andrew, Harrison 10 4) Manuel, Bayron 11
4 Etiwanda 'A' 43.12 42.97
1) Weathington, Tarrin 10 2) Butler, Treyjohn 9
3) Squires-White, Austin 12 4) Pulliam, Assante 10
5 Edison 'A' 43.66 43.28
1) Herrera, Elijah 12 2) Vanleer, Kyle 11
3) Velez, Diego 11 4) Maxwell, Jeremy 11
6 Centennial/Corona 'A' 43.48 43.49
1) Nelson, Anthony 12 2) Warren, Jordan 12
3) Nomura, Lautoa 10 4) Plattenburg, John 11
7 Montebello 'A' 44.73 44.71
1) Silva, Richard 12 2) Bravo, Erick 12
3) Lopez, Joel 12 4) Hernandez, Edgar 12
8 Glendale 'A' 44.06 46.28
1) Jung, Daniel 10 2) Davis, Michael 12
3) Pacba, Tristan 12 4) Navarro, Carlos 12
Heat 4 Preliminaries
1 Upland 'A' 41.79 41.78Q
1) Harrison, Adonis 12 2) Valentine, Miles 10
3) Batiste, Delvin 9 4) Woodard, Antonio 10
2 Valencia (V.) 'A' 42.45 42.78
1) Kojin, Michael 12 2) Dowling, George 12
3) Jones, Nick 11 4) James, Austin 11
3 Dana Hills 'A' 43.12 42.96
1) Ito, Ian 11 2) Van Vliet, Nick 11
3) Cranford, Alec 12 4) Hunter, Justin 11
4 Channel Islands 'A' 43.57 43.62
1) Martinez, Thomas 11 2) Martinez, Jesus 12
3) Marigny, Rolandon 12 4) Anderson, David 11
5 Silverado 'A' 43.48 43.79
1) Holmes, Matthew 11 2) Lankster, Paul 11
3) Barber, Robert 11 4) Frazier-Willis, Lamar 11
-- Chino Hills 'A' 42.91 DQ
1) Allen, Ashton 11 2) Orantes, Michael 11
3) Austin, Jack 12 4) Taylor, Elijah 11
-- Diamond Bar 'A' 44.27 DQ
1) Yada, Kyle 9 2) Thai, Kenneth 10
3) Chien, Jason 11 4) Brown, Tyler A 11
Heat 5 Preliminaries
1 Highland 'A' 42.09 41.65Q
1) Berry, Stanish 12 2) Smith, Cyntrell 12
3) Jordan, Jamire 11 4) Plousha, Sean 12
2 Poly (Long Beach) 'A' 42.18 41.65q
1) Wicks, Gerard 12 2) Gunter, Austin 12
3) Stewart, Demaria 12 4) Dennis, Malik 11
3 Quartz Hill 'A' 43.07 42.63
1) Mohair, Devinn 11 2) Heisser, Demajae 12
3) Rivera, Adam 12 4) Seabury, John Paul 12
4 Poly (Riverside) 'A' 43.08 43.14
1) Charuwatee, Jonathan 10 2) Lode, Taylor 12
3) Valdez, Pedro 11 4) Snowden, Cameron 11
5 King, M.L. 'A' 43.53 43.34
1) Holsey, Dylann 12 2) Orme, Jamal 11
3) Scott, Jahai 12 4) Thomas, Travis 12
6 Warren 'A' 43.50 43.45
1) Thomas, Richardo 11 2) Ohakamnu, John 11
3) Salgado, Yander 11 4) Navarro, Anthony 12
7 Colton 'A' 44.26 44.81
1) Patterson, Malik 10 2) Cisneros, Isaiah 11
3) Taylor, Jason 11 4) Graham, DeAndre 10
8 Miller, A.B. 'A' 44.17 45.16
1) Rinkorsley, Logan 11 2) Trent, Trey 12
3) Watkins, Michael 11 4) Holmes, Herbert 11
Event 12 Girls 1600 Meter Run Girls Division 1
=========================================================================
National:: @ 4:33.82 5/31/2008 Christine Babcock (Woodbridge)
CIF Best:: # 4:33.82 5/31/2008 Christine Babcock (Woodbridge)
Division I:: $ 4:42.50 5/19/2007 Shannon Murikami (Saugus)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Collins, Destiny 9 Great Oak 4:54.51 4:59.28Q
2 Yatauro, Gabrielle 11 Edison 5:07.04 5:02.49q
3 Riggs, Sarah 10 Simi Valley 5:10.60 5:05.04q
4 Stressling, Eileen 11 Marina 5:07.44 5:06.48
5 Fuentes, Arianna 12 Katella 5:18.62 5:17.29
6 Burkhart, Alex 11 Los Osos 5:19.46 5:19.32
7 Gallardo, Jessica 9 Walnut 5:26.78 5:24.04
8 Evans, Brooke 12 Vista Murrie 5:12.23 5:27.90
9 Gutierrez, Melissa 10 El Rancho 5:23.01 5:31.44
10 Wong, Maily 9 Capistrano V 5:15.93 5:32.30
11 Tran, Pamela 10 Poly (Long B 5:26.64 5:37.77
12 Avila, Xitlali 12 Warren 5:15.54 5:41.72
13 Diaz, Xiomara 10 Alhambra 5:36.61 5:45.16
Heat 2 Preliminaries
1 Baxter, Sarah 11 Simi Valley 4:55.26 4:53.66Q
2 Helbig, Ashley 11 Great Oak 5:11.58 4:59.48q
3 Dutchover, Tori 11 Yucaipa 5:05.74 5:03.48q
4 Wiggins, Ruthie 9 King, M.L. 5:15.68 5:14.00
5 Warrick, Jana 11 Roosevelt 5:10.24 5:14.32
6 flores, samantha 11 Paloma Valle 5:26.08 5:16.92
7 Henry, Bailee 12 El Rancho 5:07.86 5:18.13
8 Zarate, Yajaira 11 Warren 5:17.54 5:18.92
9 Cooper, Natalie 9 Buena 5:15.11 5:19.69
10 Ruby, Hannah 12 Crescenta Va 5:16.63 5:21.33
11 Lopez, Toni 11 Santa Ana 5:24.35 5:26.72
12 Carmona, Kathleen 11 Lakewood 5:30.12 5:31.04
13 Yang, Alice 12 Arcadia 5:28.70 5:32.17
14 Navarro, Justice 11 California 5:22.45 5:33.71
Heat 3 Preliminaries
1 Huebner, Megan 11 La Quinta (L 5:09.22 4:59.79Q
2 Vasquez, Lisa 10 Downey 4:59.03 5:00.36q
3 Welker, Taylor 11 West Ranch 5:09.42 5:04.82q
4 Canterbury, Paige 12 Dana Hills 5:01.45 5:05.66
5 Turati, Camila 11 El Toro 5:14.49 5:07.68
6 Holloway, Sarah 9 Los Osos 5:19.66 5:13.33
7 Garcia-Swantek, Arianna 10 Yucaipa 5:20.91 5:13.93
8 Jones, Desirae 10 Simi Valley 5:15.11 5:19.55
9 Duriez, Rachael 12 Knight 5:25.50 5:23.15
10 Escobedo, Ingrid 11 Wilson (Long 5:29.82 5:26.06
11 Sunkamaneevongse, Tansic 12 Arcadia 5:28.83 5:27.83
12 Williams, Alicia 11 Corona 5:14.05 5:32.26
13 Kearny, Megan 11 Ventura 5:16.07 5:34.68
14 Orosco, Maria 11 Katella 5:24.53 5:35.83
Event 16 Boys 1600 Meter Run Boys Division 1
=========================================================================
National:: @ 3:59.51 4/14/2001 Alan Webb (Reston, VA)
CIF Best:: # 4:00.83 6/4/2011 Jantzen Oshier (Trabuco Hills)
Division I:: $ 4:06.75 5/23/1981 Jon Butler (Edision)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Warrick, Kyle 12 Roosevelt 4:29.17 4:19.20Q
2 Esposito, Austin 12 Rancho Cucam 4:25.87 4:19.67q
3 Kwan, Nathan 12 El Toro 4:26.89 4:20.83q
4 Brown, Andrew 12 Mission Viej 4:17.77 4:21.14q
5 Lapham, Kaden 12 Great Oak 4:23.15 4:21.39
6 Solis, Omar 12 Vista Murrie 4:22.48 4:21.41
7 Bautista, Miguel 11 Poly (Long B 4:32.91 4:23.96
8 Van Setten, Micah 12 Walnut 4:24.30 4:25.29
9 Gleason, George 10 Huntington B 4:20.31 4:26.55
10 Reza, Trey 12 Loara 4:30.52 4:32.59
11 Bell, Sean 10 Corona 4:30.70 4:40.10
Heat 2 Preliminaries
1 Thies, Jeff 12 Edison 4:18.51 4:18.80Q
2 Gonzalez, Juan 12 El Toro 4:26.43 4:18.81q
3 Sleeper, Shawn 12 Paloma Valle 4:25.48 4:21.18q
4 Sarco, Gefry 11 El Rancho 4:21.33 4:22.08
5 Black, Jeffrey 12 West Ranch 4:23.62 4:24.89
6 Pacheco, Jose 11 California 4:21.17 4:25.55
7 Serna, Enrique 10 Loara 4:30.85 4:27.77
8 Rodriguez, Jonothan 10 Warren 4:22.99 4:29.94
9 Vazquez, Christian 11 Poly (Long B 4:33.78 4:31.98
10 Caldwell, Jacob 12 Yucaipa 4:28.41 4:35.92
11 Elerts, Perry 12 King, M.L. 4:30.50 4:35.98
Heat 3 Preliminaries
1 Reddish, Porter 12 Vista Murrie 4:21.28 4:19.50Q
2 Feller, Jonathan 12 Simi Valley 4:23.32 4:21.13q
3 Mejia, Zach 12 El Rancho 4:20.12 4:24.06
4 Lazaro, Juan 12 Santa Ana 4:31.47 4:26.62
5 Santana, Fortino 12 Warren 4:24.19 4:29.29
6 Humphries, Andrew 11 Yucaipa 4:23.54 4:29.34
7 Kossick, Cooper 10 Edison 4:20.09 4:31.11
8 Tayles, Austin 12 Dana Hills 4:26.23 4:34.03
9 Gironda, Eric 12 Santa Monica 4:30.98 4:34.39
10 Morgan, Nick 12 El Toro 4:28.29 4:35.93
11 Flores, Christian 12 Bell Gardens 4:38.34 4:38.82
12 Castor, Zack 11 Paloma Valle 4:29.65 4:44.94
13 Beatty, Nick 11 Crescenta Va 4:21.27 4:47.62
Event 20 Girls 100 Meter Hurdles Girls Division 1
=========================================================================
National:: @ 13.02 6/2/2007 Vashti Thomas (Mt. Pleasant)
CIF Best:: # 13.20 6/3/2000 Nichole Denby (J.W. North)
Division I:: $ 13.41 5/20/2000 Nichole Denby (J.W. North)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: NWI
1 Graham, Jasmyne 10 Roosevelt 14.22 14.10Q
2 McDonald, Elijah 11 Wilson (Long 15.07 14.56q
3 Jenkins, Danita 11 Silverado 15.84 15.50
4 Amarasekara, Dilini 9 Etiwanda 15.02 15.79
5 Williams, Alaina 11 Downey 15.88 16.15
6 Funderburg, Alysia 12 Walnut 16.75 16.49
7 Lee, Catalina 11 Alhambra 16.25 16.76
8 Covington, Nicole 10 Cypress 16.71 16.80
9 Samuel, Ifeatu 11 Upland 16.35 17.32
Heat 2 Preliminaries Wind: 0.1
1 Payne, Kymber 11 Poly (Long B 14.25 14.15Q
2 Agnew, Jordan 12 Los Alamitos 14.90 14.98q
3 Schaeffer, Michaela 12 Edison 15.12 15.40
4 Jackson, Allison 12 Quartz Hill 16.35 16.43
5 Fabio, Alyssa 12 Chino Hills 16.22 16.94
6 Lapides, Sarah 11 Crescenta Va 16.67 16.97
7 Rios, Andrea 10 Channel Isla 16.75 18.06
-- Herman, Kylie 12 Ventura 15.93 DNF
Heat 3 Preliminaries Wind: 2.2
1 Sutton, April 10 Roosevelt 14.51 14.37Q
2 King, Michaela 11 Dana Hills 14.82 15.18
3 Thornton, Brittney 12 San Clemente 15.14 15.37
4 N'Guetta, Kate 11 Ventura 16.22 15.88
5 Bensworth, Keena 12 Trabuco Hill 15.95 16.09
6 Webber, Sheyenne 9 Rancho Cucam 15.74 16.27
7 McDaniel, Mecca 12 Heritage 16.36 16.61
8 Lowinger, Piper 9 La Serna 17.18 17.07
9 Barr, Shannon 10 Capistrano V 16.66 17.30
Heat 4 Preliminaries Wind: 2.4
1 Crear, Ebony 11 Poly (Long B 14.64 14.44Q
2 Caines, Martiesha 12 Great Oak 14.74 14.79q
3 Glasper, LaTisa 11 Downey 15.73 15.89
4 Bland, Courtney 12 Rancho Verde 16.64 16.02
5 Miller, Savannah 11 Redlands 15.97 16.69
6 Morales, Rachel 11 Chino Hills 16.48 16.84
7 Beard, Shannon 12 Cathedral Ci 15.30 19.63
Heat 5 Preliminaries Wind: 0.8
1 Miller, Jade 12 Great Oak 14.74 14.67Q
2 Fleming, Tayler 12 King, M.L. 14.66 14.74q
3 Davis, Jordan 11 Troy 15.67 15.51
4 Bond, Hailey 11 Edison 15.35 15.70
5 Byrd, Alisha 12 Silverado 15.97 16.32
6 Duong, Samantha 12 Katella 16.07 16.71
7 Edwards, Alisha 9 Redlands 16.52 16.97
-- Makhlouf, Dana 11 Downey 16.55 FS
Event 24 Boys 110 Meter Hurdles Boys Division 1
=========================================================================
National:: @ 13.30 5/26/1990 Chris Nelloms (Dunbar, Dayton, OH)
CIF Best:: # 13.41 6/5/1982 Steve Kerho (Mission Viejo)
Division I:: $ 13.86 5/24/1997 Ken-Yon Rambo (Poly, Long Beach)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 0.1
1 Viltz, Misana 11 Millikan 14.32 14.45Q
2 Plousha, Sean 12 Highland 14.87 14.74q
3 Kirkendall, Matt 12 Heritage 14.84 14.95
4 mcelroy, malcom 12 Santa Fe 15.37 15.26
5 Huynh, Dustin 11 Fountain Val 15.06 15.28
6 Vera, Adrian 12 Pioneer Vall 15.08 15.69
7 Adebayo - Ige, Faithfuln 11 Roosevelt 15.48 15.81
8 Rodriguez, Chris 11 California 15.80 15.93
9 Cheung, Victor 12 Arcadia 15.90 15.96
Heat 2 Preliminaries Wind: 1.1
1 Manuel, Bayron 11 Wilson (Long 14.46 14.19Q
2 Woods, Aaron 12 Heritage 14.91 15.06
3 Kroll, Jonathan 12 Ventura 15.06 15.29
4 Basulto, Fernando 11 Pioneer Vall 15.09 15.49
5 Dao, Alex 12 El Toro 15.37 15.57
6 Ilyas, Muaz 12 Fountain Val 15.45 15.72
7 Sun, Malcolm 11 Troy 15.90 15.92
8 Enenmoh, Ike 11 Warren 15.79 16.46
9 Cusey, John 12 Temecula Val 14.75 21.25
Heat 3 Preliminaries Wind: 1.0
1 Johnson, Kyle 12 Quartz Hill 14.73 14.66Q
2 Atkins, Torrey 10 Heritage 14.48 14.73q
3 Evans, Ryan 12 Aliso Niguel 15.04 15.06
4 Schnicker, Frank 12 Mission Viej 15.30 15.26
5 Austin, Isaiah C 10 Diamond Bar 15.18 15.46
6 Adegoke, Tomi 10 Los Osos 14.96 15.76
7 Kim, Daniel 12 Buena 15.78 16.01
8 Taylor, Josh 11 West Covina 15.57 16.12
9 Shahamanyan, Davit 12 Crescenta Va 15.90 16.41
Heat 4 Preliminaries Wind: 1.9
1 Bolden, Victor 11 Los Osos 14.66 14.54Q
2 Pompa, Elvis 11 Corona 15.32 15.24
3 Varnes, Jacob 12 Chino Hills 14.96 15.42
4 Pesak, Ryan 12 Mission Viej 15.18 15.45
5 Chukwumezie, Quincy 12 Downey 15.62 15.56
6 Jordan, Jamire 11 Highland 14.53 15.59
7 Ingrassia, Joel 12 El Toro 15.72 16.27
8 Billings, Alex 10 Simi Valley 15.04 17.08
-- Bates, Nathan 11 La Sierra 15.94 DQ
Heat 5 Preliminaries Wind: 2.0
1 Ward, Juan 11 Poly (Long B 14.59 14.70Q
2 Grieder, William 11 Ventura 15.62 15.40
3 Manning, Thomas 12 Mission Viej 15.28 15.42
4 Garcia, Dominick 11 Katella 15.95 15.59
5 Joseph, Senghor 12 Poly (Rivers 15.18 15.70
6 Wallace, Orlando 10 Cathedral Ci 14.98 16.06
7 Williams, Milton 11 Rancho Verde 15.66 16.15
-- Legohn, Jelani 12 Oxnard 14.55 FS
Heat 6 Preliminaries Wind: 1.7
1 Manu, Peter 11 Vista Murrie 14.58 14.81Q
2 Robinson, Dario 11 Schurr 15.02 14.90q
3 Patterson, Destin 12 Yucaipa 14.99 15.14
4 Johnson, Jeron 12 Rancho Verde 15.19 15.20
5 Wisdom, Ricky 11 La Quinta (L 14.58 15.49
6 Thenard, Paul 12 Marina 15.25 15.57
7 Bibi, Mostafa 12 Loara 16.09 15.58
8 Palacio, Dennis 12 Burbank 15.92 16.22
9 Abboud, Nick 10 King, M.L. 15.68 16.46
Event 28 Girls 400 Meter Dash Girls Division 1
=========================================================================
National:: @ 50.74 6/3/2000 Monique Henderson (Morse, San Diego)
CIF Best:: # 52.18 6/2/2001 Angel Perkins (Gahr)
Division I:: $ 52.28 5/20/2000 Angel Perkins (Gahr)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Carrillo, Kayleigh 11 Crescenta Va 56.00 56.95Q
2 Scott, Mistic 12 Etiwanda 58.48 57.09q
3 Smith, Taylor 10 Chino Hills 57.54 57.25q
4 Lewis, Jade 11 Poly (Long B 57.72 57.45
5 Fullner, Kayla 10 Yucaipa 1:00.16 1:01.21
6 Brown, Kyleigh 12 San Clemente 58.83 1:01.68
Heat 2 Preliminaries
1 Hawkins, Kaila 12 Wilson (Long 56.47 58.29Q
2 Walker, Jayla 9 La Sierra 57.44 58.76
3 Retano, Jazmin 12 Coachella Va 58.46 59.87
4 Martil, Kayla 12 Burbank 58.89 1:00.24
5 Blache, Hannah 10 King, M.L. 57.81 1:00.62
6 Calhoun, Bailey 10 Paloma Valle 1:00.08 1:01.67
7 Loverde, Christine 9 Cypress 1:00.19 1:01.76
Heat 3 Preliminaries
1 Sneed, Chante 12 Los Osos 57.94 57.14Q
2 Terry, Shemanette 12 Vista Murrie 57.32 57.60
3 White, Kyra 11 Arcadia 56.57 57.70
4 Erickson, Jessica 11 San Clemente 58.38 58.69
5 Johnson, Breanna 12 El Toro 59.74 59.76
6 Sanders, Sarah 10 Great Oak 58.89 59.77
7 Munoz, Jennifer 10 Capistrano V 1:00.62 1:02.39
8 Padilla, Sabrina 9 Montebello 1:03.58 1:05.22
Heat 4 Preliminaries
1 Gillian, Kennedy 9 Mission Viej 57.18 56.87Q
2 Harris, Hollie 11 Poly (Long B 56.98 57.57
3 Adolphus, Mikaela 10 Upland 58.09 57.77
4 Hinds, Dominique 11 Centennial/C 58.38 58.98
5 Rivera, Emerald 11 California 59.10 59.42
6 Houston, Alisa 9 Buena 1:00.93 59.98
7 Milner, Jaelin Arielle 12 Diamond Bar 59.48 1:01.35
8 Fugate, Kenyetta 12 Rialto 1:03.04 1:04.78
Heat 5 Preliminaries
1 Buchanan, Simone 11 Roosevelt 56.99 56.35Q
2 Washington, Ratanya 12 Poly (Long B 57.08 56.93q
3 Perkins, Xiomara 12 Valencia (V. 58.11 57.15q
4 Flanagan, Shamaya 9 Quartz Hill 59.42 57.92
5 Winn, Christina 10 Poly (Rivers 58.25 59.61
6 Branch, Cydney 11 Knight 59.34 59.82
7 Giron, Fanny 12 Anaheim 1:01.11 59.98
Event 32 Boys 400 Meter Dash Boys Division 1
=========================================================================
National:: @ 45.19 5/24/2012 Aldrich Bailey (Mansfield, TX)
CIF Best:: # 45.54 6/2/2007 Bryshon Nellum (Poly) Long Beach
Division I:: $ 45.96 5/20/1995 Obea Moore (Muir)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Brooks, Deondrae 12 Vista Murrie 48.18 48.79Q
2 Thomas, Travis 12 King, M.L. 49.58 49.86
3 Maxwell, Jeremy 11 Edison 50.19 50.08
4 Ajao, Nikko 12 Arcadia 50.83 50.26
5 Conner, Kelvin 12 El Rancho 50.14 50.33
6 Oguejiofor, Chu 12 West Ranch 49.62 50.90
7 Wilcox, Christopher 9 Roosevelt 50.77 51.36
Heat 2 Preliminaries
1 Jones, Nick 11 Valencia (V. 48.65 49.45Q
2 Tyler, Evan 10 Roosevelt 49.55 49.51q
3 Oblouk, Trevor 11 El Toro 50.22 49.88
4 Austin, Jack 12 Chino Hills 50.05 50.20
5 Norman, Michael 9 Vista Murrie 49.74 50.34
6 Liyanage, Joshua 12 Arcadia 51.02 50.51
7 Capranica, Nick 10 Schurr 51.46 51.15
Heat 3 Preliminaries
1 Parish, Miles 12 Etiwanda 48.97 47.31Q
2 Woodard, Antonio 10 Upland 50.36 49.30q
3 Cranford, Alec 12 Dana Hills 49.76 49.91
4 Mendoza, Fabian 12 Downey 50.00 50.07
5 Pitts, Jordan 11 Poly (Long B 50.45 50.91
6 Lankster, Paul 11 Silverado 49.55 51.09
7 jimnez, juan 11 Montclair 51.32 51.37
8 Johnson, Julian 11 Aliso Niguel 51.07 53.31
Heat 4 Preliminaries
1 Marshall, Damion 10 Great Oak 48.99 48.67Q
2 Redfield, Max 12 Mission Viej 49.46 49.29q
3 Hayes, Brett 12 Trabuco Hill 49.79 49.79
4 Vanleer, Kyle 11 Edison 50.76 50.08
5 medina, thomas 10 Santa Fe 50.38 50.23
6 Dennis, Malik 11 Poly (Long B 49.94 50.25
7 Fischer, Trevor 11 Troy 51.09 50.80
-- Cerda, Josh 12 Fountain Val 51.22 DQ
Heat 5 Preliminaries
1 Ewell, Michael 12 Wilson (Long 49.33 48.80Q
2 Lyles, Mike 12 Rancho Verde 49.16 48.92q
3 Berry, Stanish 12 Highland 49.81 49.56
4 Marigny, Rolandon 12 Channel Isla 50.43 49.69
5 ruiz, geovanni 12 Santa Fe 50.41 50.74
6 Arellano, Miguel 12 Pacifica/Oxn 51.17 51.00
7 Magallanez, Matt 10 Walnut 51.21 51.70
8 Rodriguez, James 11 Cathedral Ci 49.82 51.90
Event 36 Girls 100 Meter Dash Girls Division 1
=========================================================================
National:: @ 11.14 6/6/1992 Marion Jones (Thousand Oaks, CA)
CIF Best:: # 11.14 6/6/1992 Marion Jones (Thousand Oaks)
Division I:: $ 11.23 5/17/1997 Angela Williams (Chino)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 2.5
1 Wilson, Kayla 11 La Quinta (L 11.58 11.71Q
2 Darden, Danielle 12 Aliso Niguel 12.09 11.78q
3 Pearson, Imani 12 Wilson (Long 12.36 11.91q
4 Crutchfield, Taisyn 11 Roosevelt 12.38 12.16
5 Ragins, Jasmine 12 Etiwanda 12.06 12.23
6 Riley, Kaitlyn 10 Chino Hills 12.55 12.51
7 Eckman, Crystal 10 Fountain Val 12.56 12.59
8 James, Frances 9 Troy 12.73 12.68
9 Bawlson, Kaniya 11 Alhambra 12.89 12.72
Heat 2 Preliminaries Wind: 2.8
1 Washington, Arianna 11 Poly (Long B 11.82 11.56Q
2 Richards, Madisen 11 Simi Valley 12.03 12.03q
3 Okwandu, Udodiri R 12 Diamond Bar 12.31 12.13
4 Brown, Anaiya 12 Highland 12.41 12.19
5 Peterson, Kelley 12 El Toro 12.60 12.25
6 Tao, Alyssa 12 Fountain Val 12.10 12.28
7 Owens, India 11 Silverado 13.24 12.41
8 Jones, Aliyah 11 Troy 12.72 12.51
9 McKernan, Claire 12 Dana Hills 12.54 12.61
Heat 3 Preliminaries Wind: 1.2
1 Iriafen, Aminat 11 Los Osos 11.83 11.97Q
2 Ojinnaka, Hilary 10 Cypress 12.24 12.05
3 Van Buren, Amanda 9 Vista Murrie 12.13 12.12
4 Jones, Margaux 10 Redlands 11.89 12.19
5 Brogan, Diamonique 10 Heritage 12.42 12.45
6 Evans, D'Oni 10 Centennial/C 12.62 12.59
7 Tyler, Shukura 11 Warren 12.52 12.66
8 Flores, Natalie 11 Edison 12.69 12.86
Heat 4 Preliminaries Wind: 0.7
1 Franklin, La Troya 12 Jordan 12.21 11.73Q
2 Sutherland, Eboni 12 Centennial/C 11.86 11.75q
3 Richardson, Kayla 9 Etiwanda 11.89 11.79q
4 Butler, Kieana 10 Los Osos 12.11 12.21
5 Shakir, Rahni 11 Vista Murrie 12.47 12.40
6 Thomas, Ariel 12 Warren 12.65 12.58
7 Ikeora, Sandra 11 Valencia (V. 12.51 13.00
Event 40 Boys 100 Meter Dash Boys Division 1
=========================================================================
National:: @ 10.15 5/12/1990 Henry Neal (Greenville, TX)
CIF Best:: # 10.25 3/30/1985 Henry Thomas (Hawthorne)
Division I:: $ 10.27 5/19/1984 Henry Thomas (Hawthorne)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 2.7
1 Valentine, Miles 10 Upland 10.36 10.36Q
2 Bai, Vincent 11 Arcadia 10.91 10.86
3 Thompson, Aaron 12 Los Osos 10.90 10.97
4 Rom-Toribo, Christopher 10 La Quinta (L 10.98 11.08
5 Pullen, Roddrick 12 Pioneer Vall 11.01 11.08
6 Martinez, Jesus 12 Channel Isla 11.09 11.18
7 Nguyen, Alan 12 Troy 11.10 11.31
8 Garcia, Dominick 11 Katella 11.41 11.36
Heat 2 Preliminaries Wind: 2.7
1 Davis, Michael 12 Glendale 10.59 10.59Q
2 Pearson, Justin 12 Roosevelt 10.84 10.70q
3 Garner, Kyle 12 Vista Murrie 11.01 10.82q
4 Obbards, Logan 11 Mission Viej 11.07 10.95
5 Sherrills, Matthew 11 Paramount 10.91 11.03
6 Kojin, Michael 12 Valencia (V. 11.11 11.11
7 Silva, Ricardo 12 Montebello 11.46 11.32
8 Beeson, Chris 12 Buena 11.38 11.33
Heat 3 Preliminaries Wind: 1.5
1 Ross, John 12 Jordan 11.02 10.66Q
2 Smith, Cyntrell 12 Highland 10.64 10.68q
3 Stewart, Demaria 12 Poly (Long B 11.12 10.93
4 Elam, Anthony 12 Roosevelt 10.98 11.04
5 Davis, Brandon 12 Yucaipa 11.07 11.13
6 DeAngelo, Stapleton 12 Upland 10.92 11.15
Heat 4 Preliminaries Wind: 0.7
1 Mitchell, Elijah 12 Roosevelt 10.65 10.65Q
2 Long, Kei-Ron 12 Vista Murrie 10.96 J10.86
3 Wise, Dajon 12 Rancho Verde 10.88 10.93
4 Gunter, Austin 12 Poly (Long B 11.26 10.98
5 Molina, Ricardo 12 Los Alamitos 10.97 11.16
6 Dyer, Zaire 10 Cypress 11.14 11.19
7 Garrett, TreShawn 10 Highland 11.05 11.20
8 jones, anthony 11 Santa Fe 11.59 11.38
Heat 5 Preliminaries Wind: 1.4
1 Jones, Walter 12 Redlands 10.67 10.73Q
2 Kane, John 12 Great Oak 11.04 10.76q
3 Wirtz, Gabriel 12 Simi Valley 10.79 J10.86
4 Douglas, Brandon 10 Los Alamitos 11.04 10.93
5 Snowden, Cameron 11 Poly (Rivers 11.23 11.13
6 Thomas, Richardo 11 Warren 10.97 11.15
7 Chau, Cody 12 Westminster 11.59 11.48
-- Taylor, Elijah 11 Chino Hills 10.96 FS
Event 44 Girls 800 Meter Run Girls Division 1
=========================================================================
National:: @ 2:02.04 6/4/2011 Amy Weissenbach (Harvard Westlake
CIF Best:: # 2:02.04 6/4/2011 Amy Weissenbach (Harvard Westake)
Division I:: $ 2:07.09 5/19/1984 Trena Hull (Compton)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Herberg, Natalie 11 Capistrano V 2:13.11 2:14.53Q
2 Melnyk, Megan 10 Crescenta Va 2:19.36 2:16.63q
3 Kerr, Chandler 10 Chaparral 2:17.43 2:19.89
4 Mora, Lesly 12 Anaheim 2:19.26 2:20.46
5 Fox, Madde 9 Marina 2:20.61 2:20.54
6 Zarate, Yajaira 11 Warren 2:23.25 2:23.97
7 Beltran, Jennifer 11 Chaffey 2:20.64 2:25.00
8 Dang, Isabella 11 Pacifica/Oxn 2:24.67 2:25.14
9 Fenton, Sarah 12 Cypress 2:25.08 2:29.92
10 Graciano, Leslie 12 Roosevelt 2:16.57 2:33.67
11 Portor, Victoria 11 Warren 2:23.36 2:42.35
Heat 2 Preliminaries
1 Arco, Taylor 9 Mission Viej 2:14.44 2:16.87Q
2 Reed, Michelle 10 La Serna 2:25.15 2:18.28
3 Morales, Maria Rebecca 12 Poly (Rivers 2:20.56 2:18.64
4 Warrick, Jana 11 Roosevelt 2:17.67 2:18.70
5 Porter, Bayleigh 12 King, M.L. 2:18.74 2:19.04
6 Russell, Kenya 9 Poly (Long B 2:21.15 2:19.84
7 Kao, Emma 11 Dana Hills 2:16.54 2:20.65
8 Hercher, Mari 12 Poly (Long B 2:19.54 2:23.15
9 Lopez, Beatriz 11 Ontario 2:24.55 2:25.12
10 Ruby, Hannah 12 Crescenta Va 2:23.95 2:26.07
11 Overby, Jordyn 12 Wilson (Long 2:23.14 2:26.08
12 Chaides, Sarah 12 Schurr 2:32.01 2:33.65
Heat 3 Preliminaries
1 Crowley, Claire 10 Redlands 2:20.18 2:17.10Q
2 Magsarili, Marisa 10 West Ranch 2:14.49 2:17.27q
3 Ziff, Angela 11 Temecula Val 2:18.04 2:19.07
4 Orozco, Jocelyn 12 Downey 2:24.10 2:19.33
5 Hooke, Emily 12 Ventura 2:16.22 2:19.67
6 Shah, Aliya 12 Buena 2:18.63 2:20.12
7 Crowley, Bailey 12 Ventura 2:19.58 2:21.27
8 Yatauro, Gabrielle 11 Edison 2:21.43 2:23.09
9 Fuentes, Arianna 12 Katella 2:24.42 2:25.43
10 Wilson, Angela 11 Highland 2:26.07 2:29.11
11 Pineda, Michelle 10 Fontana 2:28.43 2:31.03
12 Bark, Amberly 11 El Toro 2:22.96 2:31.60
Heat 4 Preliminaries
1 Huebner, Megan 11 La Quinta (L 2:14.86 2:11.94Q
2 McIntosh, Kiara 12 Paloma Valle 2:19.92 2:13.58q
3 Pear, Olivia 12 Valencia (V. 2:15.31 2:15.27q
4 Peace, Mackensie 11 Mission Viej 2:18.29 2:17.66q
5 Bass, Sara 11 Los Alamitos 2:20.08 2:19.65
6 Flores, Sandra 9 La Quinta (L 2:26.27 2:22.54
7 Monoszlay, Casey 11 Chino Hills 2:24.30 2:23.03
8 Jackson, Justine 10 Yucaipa 2:26.21 2:23.19
9 Garcia-Swantek, Arianna 10 Yucaipa 2:22.45 2:25.67
10 Shapiro, Rachel 10 Walnut 2:21.80 2:25.72
11 Riggs, Sarah 10 Simi Valley 2:18.17 2:26.38
12 Avendano, Katya 11 Coachella Va 2:24.16 2:26.63
Event 48 Boys 800 Meter Run Boys Division 1
=========================================================================
National:: @ 1:46.45 5/31/1996 Michael Granville (Bell Gardens)
CIF Best:: # 1:46.45 5/31/1996 Michael Granville (Bell Gardens)
Division I:: $ 1:47.94 5/18/1996 Michael Granville (Bell Gardens)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Miller, Pierce 12 West Ranch 1:55.99 1:56.65Q
2 Morgenson, Jack 12 Dana Hills 1:52.85 1:56.99
3 Randall, Branden 10 Roosevelt 1:57.76 1:57.69
4 Kossick, Cooper 10 Edison 1:58.59 1:57.81
5 Olbes, Calvin 12 Valencia (V. 1:57.60 1:57.87
6 Puga, Jorge 11 Downey 2:00.18 2:00.54
7 Kokal, William 12 Fountain Val 1:58.68 2:01.49
8 Lazaro, Juan 12 Santa Ana 2:02.79 2:03.63
9 Smith, Keaton 10 Dana Hills 1:56.09 2:04.31
10 Lerma, David 10 Silverado 2:02.82 2:04.43
Heat 2 Preliminaries
1 Medina, Kyle 12 Ventura 1:57.40 1:54.85Q
2 Moulton, Brett 12 Santiago (Co 1:54.28 1:55.75q
3 Enriquez, Eric 12 Downey 1:57.83 1:55.84q
4 Brown, Xolan 9 Redlands 1:58.57 1:57.37
5 Mullennix, Garrett 11 Vista Murrie 1:56.16 1:58.01
6 Esposito, Austin 12 Rancho Cucam 2:00.34 1:58.65
7 sanchez, paulino 12 Anaheim 2:05.55 2:00.32
8 Hansen, Joseph 11 Paloma Valle 1:59.71 2:00.43
9 Garcia, Cesar 12 Miller, A.B. 2:01.26 2:01.26
10 Mkrtchyan, Arsen 11 Burbank 1:58.69 2:02.40
11 Vasquez, Luis 12 Coachella Va 1:55.96 2:03.83
Heat 3 Preliminaries
1 Reddish, Porter 12 Vista Murrie 1:55.69 1:56.31Q
2 Manalo, Matt 11 Crescenta Va 1:59.41 1:56.81
3 Orozco, Alex 12 La Quinta (L 1:56.98 1:57.97
4 Tircuit, Akil 12 Rancho Cucam 2:01.01 1:58.31
5 Polk, Chris 10 Poly (Long B 1:54.81 1:58.93
6 Canody, Jermaine 10 Poly (Long B 2:00.51 1:59.13
7 Brennan, Matthew 10 Aliso Niguel 1:58.50 1:59.28
8 Sarco, Gefry 11 El Rancho 1:58.78 2:00.36
9 Mejia, Zach 12 El Rancho 1:58.00 2:00.84
10 Robbins, Brian 11 Mission Viej 1:56.52 2:01.51
Heat 4 Preliminaries
1 Smythe, Eamon 11 Edison 1:56.81 1:54.36Q
2 Orozco, Jacob 12 Lakewood 1:55.04 1:54.36q
3 Torres, Nathan 12 King, M.L. 1:56.74 1:54.55q
4 Solis, Omar 12 Vista Murrie 1:55.00 1:55.77q
5 Rameriz, Michael 12 Rancho Cucam 2:00.80 1:56.13
6 rangel, felipe 11 Santa Fe 1:58.23 1:56.70
7 Renck, Evan 11 Poly (Rivers 1:58.96 1:59.17
8 Tadeo, Marco 10 Buena 1:59.20 2:00.99
9 Beatty, Nick 11 Crescenta Va 1:58.12 2:02.12
10 Rockett, Dearris 12 Highland 2:00.85 2:04.12
Event 52 Girls 300 Meter Hurdles Girls Division 1
=========================================================================
National:: @ 39.98 5/19/2001 Lashinda Demus (Wilson, Long Beach)
CIF Best:: # 39.98 5/19/2001 Lashinda Demus, Wilson, Long Beach)
Division I:: $ 39.98 5/19/2001 Lashinda Demus, Wilson, Long Beach)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Munford, Jordie 12 Rancho Cucam 44.37 42.69Q
2 Fleming, Tayler 12 King, M.L. 43.03 44.15q
3 Owens, India 11 Silverado 46.51 44.52q
4 Kilman, Tristan 11 Yucaipa 47.53 47.16
5 Duong, Samantha 12 Katella 47.48 47.69
6 Martin, Passionae 11 Paramount 46.65 48.73
7 Mackenzie, Kaylee 9 Chino Hills 49.13 48.95
8 Williams, Jaela 10 Roosevelt 44.93 49.84
9 Williams, Hallesha 11 Warren 49.17 51.71
Heat 2 Preliminaries
1 Miller, Jade 12 Great Oak 43.31 42.48Q
2 Graham, Jasmyne 10 Roosevelt 44.14 44.76
3 Weaver, Leighana 10 King, M.L. 44.85 45.61
4 Bond, Hailey 11 Edison 46.23 46.76
5 Woodhouse, Amanda 11 Simi Valley 47.44 46.91
6 Welsh, Hana 9 Highland 46.90 46.98
7 Wright, Breeanna 12 Palmdale 49.11 47.44
8 Funderburg, Alysia 12 Walnut 47.55 48.40
9 Lapides, Sarah 11 Crescenta Va 49.19 49.75
Heat 3 Preliminaries
1 Caines, Martiesha 12 Great Oak 44.13 44.22Q
2 Sutton, April 10 Roosevelt 43.46 44.79
3 Fraise, Jahnice 12 Rancho Cucam 46.07 45.04
4 N'Guetta, Kate 11 Ventura 47.00 47.56
5 Barbone, Missy 11 Mission Viej 47.43 47.68
6 Galicia, Aileen 10 La Quinta (L 49.08 48.00
7 Zito, Shelley 12 Fountain Val 47.58 48.10
8 Mendibles, Monique 12 Montebello 49.53 51.14
Heat 4 Preliminaries
1 Payne, Kymber 11 Poly (Long B 43.51 42.91Q
2 Webster, Juanita 10 Redlands 44.13 43.91q
3 Terry, Shebanette 12 Vista Murrie 45.27 45.29
4 Amarasekara, Dilini 9 Etiwanda 47.41 45.54
5 Thornton, Brittney 12 San Clemente 46.00 46.72
6 Lyles, Laneya 10 Silverado 47.27 47.71
7 West, Halie 11 El Toro 47.68 48.70
8 Thomson, Lizzy 10 Ventura 48.58 49.37
9 Fabela, Citlaly 12 La Serna 49.88 51.15
Heat 5 Preliminaries
1 Crear, Ebony 11 Poly (Long B 44.04 43.56Q
2 King, Michaela 11 Dana Hills 43.94 43.89q
3 Vickers, Jenai 12 Lakewood 45.59 45.76
4 Burke, Haile 12 Quartz Hill 45.74 47.16
5 Davis, Jordan 11 Troy 48.28 47.72
6 Steidle, Megan 11 El Toro 47.40 47.93
7 Williams, Alaina 11 Downey 47.37 48.44
8 Hsu, Audree 10 Walnut 48.29 49.15
Event 56 Boys 300 Meter Hurdles Boys Division 1
=========================================================================
National:: @ 35.02 6/5/2009 Reggie Wyatt (La Sierra, Riverside, CA)
CIF Best:: # 35.02 6/5/2009 Reggie Wyatt (La Sierra, Riverside, CA)
Division I:: $ 36.69 5/18/1996 Makio Haywood (Muir)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Bolden, Victor 11 Los Osos 38.47 38.00Q
2 Plousha, Sean 12 Highland 39.71 39.05q
3 Warner, Greg 11 El Toro 40.33 39.59
4 Swearingen, Galen 10 La Quinta (L 39.48 39.71
5 Walters, Jason 11 Knight 40.23 41.15
6 Robinson, Dario 11 Schurr 42.41 41.98
7 Taylor, Josh 11 West Covina 41.04 42.44
Heat 2 Preliminaries
1 Legohn, Jelani 12 Oxnard 38.70 38.99Q
2 Bergstrom, Blake 11 King, M.L. 39.47 39.54q
3 Kleinberger, Tristan 12 Los Alamitos 40.90 40.14
4 Johnson, Jeron 12 Rancho Verde 40.37 40.39
5 Joseph, Senghor 12 Poly (Rivers 39.77 40.86
6 Adebayo-Ige, Faithfulnes 11 Roosevelt 40.14 40.98
7 Cerda, John 12 Downey 41.39 41.33
8 Rivera, Joseph 12 Katella 42.23 41.94
Heat 3 Preliminaries
1 Woods, Aaron 12 Heritage 39.44 38.59Q
2 Manuel, Bayron 11 Wilson (Long 38.83 39.08q
3 Pace, Allen 12 Paramount 39.83 39.21q
4 Palacio, Dennis 12 Burbank 40.87 41.48
5 Ilyas, Muaz 12 Fountain Val 40.41 41.48
6 Williams, Milton 11 Rancho Verde 41.23 41.70
7 rodriquez, ervy 12 Santa Fe 42.07 42.49
Heat 4 Preliminaries
1 Ward, Juan 11 Poly (Long B 39.38 38.96Q
2 Viltz, Misana 11 Millikan 38.87 39.81
3 Gomez, Daylon 12 Walnut 40.08 40.46
4 Patterson, Destin 12 Yucaipa 39.85 40.93
5 Davis, Jordan 12 Corona 40.48 41.45
6 Bibi, Mostafa 12 Loara 41.61 41.47
7 Eidson, Riley 11 Ventura 41.45 41.91
-- Schnicker, Frank 12 Mission Viej 40.75 FS
Heat 5 Preliminaries
1 Manu, Peter 11 Vista Murrie 39.19 39.40Q
2 McLeod, Cameron 12 Trabuco Hill 40.07 39.60
3 Kirkendall, Matt 12 Heritage 39.32 39.64
4 Gomez, Manuel 10 Los Alamitos 40.52 40.49
5 Cusey, John 12 Temecula Val 40.06 41.67
6 Fischer, Trevor 11 Troy 41.55 41.96
7 Jones, Shakur 11 Silverado 41.50 42.00
8 McRoberts, connor 12 Capistrano V 40.59 42.74
Event 60 Girls 200 Meter Dash Girls Division 1
=========================================================================
National:: @ 22.52 6/7/2003 Allyson Felix (L.A. Baptist)
CIF Best:: # 22.52 6/7/2003 Allyson Felix (L.A. Baptist)
Division I:: $ 23.23 5/20/1995 Aminah Haddad (Poly, Long Beach)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 2.9
1 Washington, Arianna 11 Poly (Long B 23.70 24.01Q
2 Van Buren, Amanda 9 Vista Murrie 24.95 24.67q
3 White, Kyra 11 Arcadia 25.09 25.20
4 Okwandu, Udodiri R 12 Diamond Bar 25.55 25.45
5 Gillian, Kennedy 9 Mission Viej 25.53 25.67
6 Sandoval, Victora 10 Walnut 26.26 26.23
7 James, Frances 9 Troy 26.56 26.47
Heat 2 Preliminaries Wind: 2.5
1 Sutherland, Eboni 12 Centennial/C 24.03 24.28Q
2 Ojinnaka, Hilary 10 Cypress 24.92 24.59q
3 Smith, Taylor 10 Chino Hills 25.45 25.02
4 Richards, Madisen 11 Simi Valley 25.12 25.29
5 Fan, Chloe 10 Aliso Niguel 25.68 25.80
6 Reynolds, Daja 9 Heritage 26.50 25.97
7 Varnado, Rickee 11 Rancho Verde 26.27 26.06
8 Rodriguez, Christina 10 Paloma Valle 26.15 26.52
Heat 3 Preliminaries Wind: 1.7
1 Wilson, Kayla 11 La Quinta (L 24.20 24.04Q
2 Brown, Anaiya 12 Highland 24.86 24.96
3 Limp, Sarah 10 Los Alamitos 25.23 25.02
4 Riley, Kaitlyn 10 Chino Hills 25.56 25.66
5 Jones, Aliyah 11 Troy 26.28 25.98
6 Bolden, Tori 11 Los Osos 25.42 26.05
7 Flores, Natalie 11 Edison 26.12 26.96
Heat 4 Preliminaries Wind: 2.1
1 Richardson, Kayla 9 Etiwanda 24.20 23.84Q
2 Chambers, Ashleigh 11 Wilson (Long 24.86 24.69q
3 Iriafen, Aminat 11 Los Osos 25.26 25.50
4 Howard, Sumaje 12 Rancho Verde 25.39 25.50
5 Tyler, Shukura 11 Warren 25.71 25.51
6 McDaniel, Tiarah 11 Paramount 25.99 26.29
7 Stephenson, Tanika 10 Miller, A.B. 26.44 26.75
Heat 5 Preliminaries Wind: 2.3
1 Franklin, La Troya 12 Jordan 24.35 24.00Q
2 Powell, Cydney 11 Corona 24.81 24.88
3 Baham, Noel 12 Redlands 25.27 25.08
4 Brogan, Diamonique 10 Heritage 25.91 25.58
5 Fisher, DeShawna 11 Highland 25.38 25.63
6 Reed, Michelle 10 La Serna 26.43 26.45
7 Loring, Jasmine 12 Oxnard 26.34 26.75
Heat 6 Preliminaries Wind: 0.6
1 Darden, Danielle 12 Aliso Niguel 24.74 24.28Q
2 Armstrong, Akia 12 Roosevelt 24.75 24.79
3 Carrillo, Kayleigh 11 Crescenta Va 25.28 25.45
4 Donovan, Hollis 10 Dana Hills 25.89 26.10
5 Andress, Katelyn 12 Capistrano V 25.90 26.26
6 Bawlson, Kaniya 11 Alhambra 26.42 26.31
7 Milner, Jaelin Arielle 12 Diamond Bar 26.37 26.74
Event 64 Boys 200 Meter Dash Boys Division 1
=========================================================================
National:: @ 20.13 5/11/1985 Roy Martin (Dallas, TX)
CIF Best:: # 20.43 6/2/2007 Bryshon Nellum (Poly) Long Beach
Division I:: $ 20.58 5/19/2007 Bryshon Nellum (Poly, Long Beach)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 1.6
1 Jones, Walter 12 Redlands 21.90 21.38Q
2 Garner, Kyle 12 Vista Murrie 21.95 21.89q
3 Maxwell, Jeremy 11 Edison 22.18 22.36
4 Thompson, Aaron 12 Los Osos 22.15 22.39
5 Stewart, Demaria 12 Poly (Long B 22.35 22.44
6 Mitchell, Elijah 12 Roosevelt 21.18 26.09
Heat 2 Preliminaries Wind: 1.2
1 Valentine, Miles 10 Upland 21.25 21.05Q
2 Long, Kei-Ron 12 Vista Murrie 21.88 21.83q
3 Gunter, Austin 12 Poly (Long B 22.26 21.91q
4 Elam, Anthony 12 Roosevelt 21.93 22.04
5 Hill, Jonathan 11 Cypress 22.15 22.07
6 Bai, Vincent 11 Arcadia 22.37 22.29
7 Wise, Dajon 12 Rancho Verde 22.19 22.29
8 Marigny, Rolandon 12 Channel Isla 22.59 22.87
Heat 3 Preliminaries Wind: 1.8
1 Davis, Michael 12 Glendale 21.45 21.41Q
2 Hunter, Justin 11 Dana Hills 21.98 22.04
3 Wirtz, Gabriel 12 Simi Valley 21.88 22.37
4 Mohair, Devinn 11 Quartz Hill 22.20 22.53
5 Capranica, Nick 10 Schurr 22.13 22.82
6 cano, jose 12 Anaheim 23.10 23.10
Heat 4 Preliminaries Wind: 1.9
1 Ross, John 12 Jordan 21.98 21.56Q
2 Parish, Miles 12 Etiwanda 21.86 21.60q
3 Taylor, Elijah 11 Chino Hills 22.11 22.04
4 Douglas, Brandon 10 Los Alamitos 22.20 22.05
5 Johnson, Julian 11 Aliso Niguel 22.25 22.60
6 Dyer, Zaire 10 Cypress 22.53 22.64
-- Lyles, Mike 12 Rancho Verde 22.47 FS
Heat 5 Preliminaries Wind: 1.2
1 Kane, John 12 Great Oak 21.80 21.67Q
2 Pearson, Justin 12 Roosevelt 21.84 21.92
3 Kojin, Michael 12 Valencia (V. 22.22 22.35
4 Snowden, Cameron 11 Poly (Rivers 22.51 22.35
5 Davis, Brandon 12 Yucaipa 22.50 22.49
6 Berry, Stanish 12 Highland 22.09 22.54
Event 68 Girls 3200 Meter Run Girls Division 1
=========================================================================
National:: @ 9:48.59 5/24/1996 Kim Mortensen (Thousand Oaks, CA)
CIF Best:: # 9:48.59 5/24/1996 Kim Mortensen (Thousand Oaks)
Division I:: $ 10:03.11 5/18/1996 Kim Mortensen (Thousand Oaks)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Baxter, Sarah 11 Simi Valley 10:34.31 10:39.81Q
2 Vasquez, Lisa 10 Downey 11:30.46 10:53.10q
3 Dorris, Haley 11 Great Oak 11:09.13 10:54.89q
4 Huebner, Megan 11 La Quinta (L 11:58.26 10:55.16q
5 Kirkegaard, Hannah 12 Ventura 11:08.94 10:56.28q
6 Dutchover, Tori 11 Yucaipa 11:35.41 10:58.05q
7 Aguilar, Jess 11 Yucaipa 11:51.67 11:25.42
8 Romine, Taylor 12 El Toro 11:21.06 11:25.76
9 Olvera, Elizabeth 12 Millikan 11:29.45 11:28.02
10 Collier, Ashley 11 Rancho Cucam 11:44.39 11:37.27
11 Hernandez, Janeane 9 Warren 11:42.37 11:39.35
12 Stressling, Eileen 11 Marina 11:24.79 11:43.21
13 Bragdon, Amber 11 Fountain Val 11:00.58 11:52.90
14 Boydd, Lauren 11 King, M.L. 11:28.94 11:56.86
15 Meza, Marisa 11 Knight 12:27.13 11:59.08
16 Setian, Leana 10 Glendale 11:34.80 12:10.02
17 Wanous, Sara 12 Poly (Long B 11:51.44 12:14.35
18 Avila, Alyssa 12 Colton 12:18.65 12:34.25
19 Iribe, Jessica 11 Cypress 12:00.51 12:44.26
Heat 2 Preliminaries
1 Collins, Destiny 9 Great Oak 10:42.07 10:47.58Q
2 Nishisaka, Kylie 12 Marina 11:08.19 10:49.30q
3 Helbig, Ashley 11 Great Oak 11:16.72 11:01.72q
4 Utash, Charlotte 11 Simi Valley 10:59.95 11:08.68
5 Schafer, Grace 10 Capistrano V 11:11.08 11:11.85
6 Eisele, Melissa 11 San Clemente 11:06.26 11:21.53
7 Holloway, Sarah 9 Los Osos 11:41.58 11:27.04
8 Innocentia, Gracia 12 Burroughs/Bu 11:22.30 11:27.80
9 Seddon, Olivia 9 Chino Hills 11:51.11 11:43.49
10 Soriano, Anahi 12 Yucaipa 11:54.20 11:49.36
11 Cesena, Aunica 9 Wilson (Long 11:34.34 11:50.00
12 Pluma, Marissa 10 Downey 11:39.90 11:53.38
13 Werley, Raelyn 12 King, M.L. 11:22.26 11:54.08
14 Witzeman, Haley 10 Crescenta Va 11:34.60 12:02.02
15 Peneranda, Cristina 12 La Sierra 12:37.44 12:04.18
16 Reed, Megan 10 Poly (Rivers 12:17.97 12:04.88
17 Shelton, Paige 11 Ventura 11:23.41 12:11.05
18 Magana, Julissa 12 Bloomington 12:09.03 12:22.31
19 Olid, Marissa 11 California 11:49.60 12:46.43
20 Velasquez, Ivana 12 Schurr 12:58.30 13:28.64
-- Lopez, Toni 11 Santa Ana 11:56.19 NT
-- Seynaeve, Lily 11 Santiago (Co 11:29.21 NT
Event 72 Boys 3200 Meter Run Boys Division 1
=========================================================================
National:: @ 8:34.33 5/31/2008 German Fernandez (Riverbank, CA)
CIF Best:: # 8:44.60 5/28/1976 Eric Hulst (Laguna Beach)
Division I:: $ 8:49.88 5/19/1979 Eric Reynolds (Camarillo)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Thies, Jeff 12 Edison 9:29.61 9:18.41Q
2 Ogden, Jake 9 Dana Hills 9:28.43 9:18.85q
3 Bautista, Sam 12 California 9:23.86 9:20.69q
4 Abraham, David 11 Fountain Val 9:31.23 9:23.80q
5 Balder, Jack 12 Great Oak 9:34.30 9:25.43q
6 Dorman, Luke 12 Trabuco Hill 9:31.54 9:29.30q
7 Aguilar, David 12 Corona 9:36.32 9:35.09
8 Corea, Bernie 12 Burbank 9:39.00 9:43.71
9 Casco, Joe 12 King, M.L. 9:37.90 9:46.34
10 Matthews, Kevin 12 Rancho Cucam 9:54.90 9:50.10
11 Palazzo, Anthony 10 Poly (Long B 9:44.79 9:51.91
12 Arredondo, Antonio 12 Paramount 9:37.49 9:53.70
13 Guijarro, Carlos 11 Knight 10:06.70 9:55.48
14 Orozco, Ulysses 11 El Toro 9:45.45 10:01.18
15 Durham, Thomas 10 Yucaipa 9:53.71 10:05.68
16 Rodriguez, Jonothan 10 Warren 9:33.52 10:05.79
17 Harrigan-Cota, Daniel 11 Walnut 9:59.38 10:07.69
18 Porter, Jeremy 11 El Toro 9:52.54 10:15.82
19 Dominguez, Danny 10 Santa Ana 10:09.65 10:16.14
20 Habib, Jahangir 11 Santa Monica 10:06.68 10:17.65
21 Flores, Christian 12 Bell Gardens 10:19.00 10:37.87
Heat 2 Preliminaries
1 Gonzalez, Juan 12 El Toro 9:44.73 9:23.98Q
2 Gonzalez, Benjamin 10 Warren 9:35.05 9:24.81q
3 Collison, Gabe 11 Crescenta Va 9:30.51 9:30.83q
4 Diem, Gavin 11 Dana Hills 9:25.26 9:32.18
5 Bautista, Miguel 11 Poly (Long B 9:34.08 9:33.56
6 Roldan, Josh 12 California 9:33.83 9:39.00
7 Gutierrez, Oscar 12 Millikan 9:49.08 9:39.95
8 ramirez, kevin 12 Santa Fe 9:30.98 9:41.96
9 Carey, Jason 12 Chaparral 9:37.81 9:46.91
10 Trujillo, Millen 10 Walnut 9:56.83 9:50.90
11 Castellanos, Alejandro 11 Heritage 10:08.05 9:51.13
12 Seward, Jack 11 Edison 9:31.98 9:53.60
13 Cardenas, Anamacio 12 Bloomington 10:03.14 9:56.56
14 Gironda, Eric 12 Santa Monica 10:05.54 10:05.85
15 Lemus, Jairo 12 Loara 10:09.60 10:06.59
16 Holton, Matt 11 Rancho Cucam 9:49.97 10:27.87
17 Gordon, Alex 11 Yucaipa 9:54.62 10:39.40
Event 76 Girls 4x400 Meter Relay Girls Division 1
=========================================================================
National:: @ 3:35.49 6/6/2004 Poly-Long Beach
CIF Best:: # 3:35.49 6/5/2004 Poly-Long Beach
Division I:: $ 3:37.69 5/18/1985 Muir
School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Poly (Long Beach) 'A' 3:51.96 3:52.50Q
1) Harris, Hollie 11 2) Crear, Ebony 11
3) Payne, Kymber 11 4) Washington, Arianna 11
2 Mission Viejo 'A' 3:59.51 3:57.39
1) Peace, Mackensie 11 2) Arco, Taylor 9
3) Simonian, Jessie 12 4) Gillian, Kennedy 9
3 Los Osos 'A' 4:03.10 3:59.60
1) Henry, Shanice 12 2)
4 Valencia (V.) 'A' 3:59.54 4:01.61
1) Perkins, Xiomara 12 2) Pear, Olivia 12
3) Uy, Kristen 11 4) Anumba, Jennifer 12
5 Warren 'A' 4:06.09 4:04.76
1) Portor, Victoria 11 2) Effle, Kaitlyn 11
3) Vazquez, Elsa 11 4) Amobi, Nwamaka 10
6 Coachella Valley 'A' 4:06.16 4:06.42
1) Avendano, Katya 11 2) Gutierrez, Alondra 11
3) Retano, Jazmin 12 4) Torres, Kayla 11
7 Buena 'A' 4:03.07 4:07.49
1) Houston, Alisa 9 2) Shah, Aliya 12
3) Cooper, Natalie 9 4) Beattie, Erinn 10
8 Highland 'A' 4:12.63 4:15.00
1) Fisher, DeShawna 11 2) Brown, Anaiya 12
3) Burrell, Jazmine 11 4) Wilson, Angela 11
9 Oxnard 'A' 4:12.64 4:22.78
1) Loring, Jasmine 12 2) Albers, Kaitlin 10
3) Garcia, Cristina 10 4) Campbell, Aimee 11
Heat 2 Preliminaries
1 Wilson (Long Beach) 'A' 3:54.36 3:49.54Q
1) Overby, Jordyn 12 2) Hawkins, Kaila 12
3) Hawes, Rabia 11 4) Chambers, Ashleigh 11
2 Corona 'A' 4:00.57 3:54.13q
1) Stetson, Devin 11 2) Gonzalez, Amanda 11
3) Williams, Alicia 11 4) Powell, Cydney 11
3 Redlands 'A' 4:03.02 4:00.52
1) Baham, Noel 12 2) Jordan, Maddie 9
3) Dougherty, Kimberly 9 4) Webster, Juanita 10
4 Capistrano Valley 'A' 3:59.46 4:02.23
1) Herberg, Natalie 11 2) Munoz, Jennifer 10
3) Andress, Katelyn 12 4) Wyckoff, Lauren 10
5 Paloma Valley 'A' 4:03.17 4:04.25
1) Calhoun, Bailey 10 2) Rose, Nathifa 12
3) McIntosh, Kiara 12 4) Rodriguez, Christina 10
6 Upland 'A' 4:06.38 4:07.97
1) Bishop, Andreya 10 2) Hendrix, Breann 9
3) Watkins, Olivia 10 4) Adolpjhus, Mikaela 10
7 Walnut 'A' 4:05.73 4:08.82
1) Gonzalez, Catrina 10 2) Gallardo, Jessica 9
3) Ochoa, Paulina 10 4) Shapiro, Rachel 10
8 Ontario 'A' 4:14.24 4:09.40
1) Sherman, Asia 11 2) Baaree, Rahmah 10
3) Espindola, Karla 10 4) Lopez, Beatriz 11
9 Santa Fe 'A' 4:10.81 4:12.06
1) Reyna, Rayleen 11 2) Simmons, Chyenne 11
3) George, Saleen 11 4) Ramos, Jasmine 12
Heat 3 Preliminaries
1 Roosevelt 'A' 3:54.51 3:54.14Q
1) Crutchfield, Taisyn 11 2) Wiliams, Jaela 10
3) Armstrong, Akia 12 4) Buchanan, Simone 11
2 King, M.L. 'A' 3:57.49 3:57.61
1) Weaver, Leighana 10 2) Davis, Courtnee 10
3) Blache, Hannah 10 4)
3 Rancho Verde 'A' 4:00.77 4:01.72
1) Johnson, Tatiana 11 2) Longmire, Destiny 9
3) Cox, Latreece 10 4) Howard, Sumaje 12
4 La Quinta (L.Q.) 'A' 4:02.76 4:02.39
1) Wilson, Kayla 11 2) Huebner, Megan 11
3) Silva, Larissa 12 4) Flores, Sandra 9
5 Paramount 'A' 4:05.48 4:05.24
1) Velasco, Daisy 9 2) McDaniel, Tiarah 11
3) Church, Markya 9 4) Martin, Passionae 11
6 Troy 'A' 4:10.10 4:13.74
1) Jones, Aliyah 11 2) Davis, Jordan 11
3) Connolly, Chelsea 9 4) Foster, Lauren 11
7 Yucaipa 'A' 4:14.32 4:14.37
1) Diguissepi, Alyssa 11 2) Jackson, Justine 10
3) Kilman, Tristan 11 4) Fullner, Kayla 10
8 Edison 'A' 4:06.74 4:17.97
1) Yatauro, Gabrielle 11 2) Suhr, Kurisa 9
3) Bennyworth, Riley 9 4) Flores, Natalie 11
Heat 4 Preliminaries
1 Etiwanda 'A' 3:55.23 3:47.07Q
1) Scott, Mistic 12 2) Richardson, Kayla 9
3) Richardson, Kyla 9 4) Amarasekara, Dilini 9
2 Great Oak 'A' 4:02.42 3:48.91q
1) Stevenson, Ciynamon 9 2) Sanders, Sarah 10
3) Portis, Allie 10 4) Caines, Martiesha 12
3 Vista Murrieta 'A' 3:57.15 3:53.57q
1) Johnson, Aliyah 10 2) Terry, Shebanette 12
3) Toliver, Jessica 12 4) Van Buren, Amanda 9
4 Chino Hills 'A' 4:03.81 3:59.21
1) Courtney, Shayla 12 2) Price, Kurshawnna 10
3) Riley, Kaitlyn 10 4) Smith, Taylor 10
5 Fountain Valley 'A' 4:04.45 4:04.68
1) Tao, Alyssa 12 2) Doerr, Annelise 10
3) Glasgow, Riley 11 4) Cottle, Heather 10
6 El Toro 'A' 4:01.52 4:05.37
1) Steidle, Megan 11 2) Wren, Kyleen 10
3) Bark, Amberly 11 4) Johnson, Breanna 12
7 Cypress 'A' 4:09.52 4:13.97
1) Duney, Ingrid 12 2) Fenton, Sarah 12
3) Loverde, Christine 9 4) Ojinnaka, Hilary 10
8 Katella 'A' 4:28.07 4:29.79
1) Gonzalez, Arisbel 10 2) Cervantes, Andrea 12
3) Pitts, Rebecca 12 4) Flores, Fabiola 10
Heat 5 Preliminaries
1 Santa Monica 'A' 3:56.94 3:56.23Q
1) Daily, Joylynn 10 2) Schultz, Lauren 11
3) Battista, Kloey 11 4) McKinley, Taji 12
2 Crescenta Valley 'A' 3:57.09 3:56.24q
1) Carrillo, Kayleigh 11 2) Iannello, Courtney 10
3) Melnyk, Megan 10 4) Walker, Emmie 10
3 Dana Hills 'A' 4:02.08 4:01.41
1) Donovan, Hollis 10 2) McNulty, Brenna 10
3) Deol, Chloe 11 4) Tanaka, Kimiko 11
4 Arcadia 'A' 4:04.15 4:02.49
1) Mancia, Glindyll 12 2) Wiggins, Rachel 10
3) Annino, Isabel 10 4) White, Kyra 11
5 Ventura 'A' 4:04.14 4:03.68
1) Kelley, Emani 10 2) Colvin, Danielle 12
3) Thomson, Lizzy 10 4) Hooke, Emily 12
6 San Clemente 'A' 4:02.40 4:03.81
1) Brown, Kyleigh 12 2) Thornton, Brittney 12
3) Erickson, Jessica 11 4) Lehman, Briana 12
7 Quartz Hill 'A' 4:08.19 4:03.91
1) Babineaux, Nadia 9 2) Edwards, Danielle 9
3) Flanagan, Shamaya 9 4) Lewis, Kelsey 12
8 Downey 'A' 4:07.67 4:05.38
1) Hernandez, Maria 12 2) Burton, Nicole 11
3) Williams, Alaina 11 4) Orozco, Jocelyn 12
9 Montebello 'A' 4:28.94 4:23.12
1) Mendibles, Monica 12 2) Jimenez, Lorena 10
3) Guzman, Angelica 12 4) Gallardo, Adriana 12
Event 80 Boys 4x400 Meter Relay Boys Division 1
=========================================================================
National:: @ 3:07.40 4/6/1985 Hawthorne
CIF Best:: # 3:07.40 4/6/1985 Hawthorne
Division I:: $ 3:11.87 5/17/2008 Hawthorne
School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Vista Murrieta 'A' 3:18.63 3:18.29Q
1) Norman, Michael 9 2) Long, Kei-Ron 12
3) Garner, Kyle 12 4) Brooks, Deondrae 12
2 Edison 'A' 3:23.50 3:22.34
1) Vanleer, Kyle 11 2) Smythe, Eamon 11
3) Marino, Jake 11 4) Maxwell, Jeremy 11
3 Trabuco Hills 'A' 3:26.73 3:22.82
1) Ramirez, Nick 11 2) Hayes, Brett 12
3) Hamlin, Sheldon 12 4) McQuitty, James 11
4 Arcadia 'A' 3:24.03 3:23.70
1) Bai, Vincent 11 2) Liyanage, Joshua 12
3) Wu, Preston 12 4) Ajao, Nikko 12
5 Crescenta Valley 'A' 3:26.64 3:29.53
1) Beatty, Nick 11 2) Damla, Alex 12
3) Shahamanyan, Davit 12 4) Manalo, Matt 11
6 La Quinta (L.Q.) 'A' 3:30.16 3:32.94
1) Shirley, Logan 10 2) Swearingen, Galen 10
3) Orozco, Alex 12 4) Ramirez, Brian 11
7 Poly (Riverside) 'A' 3:29.73 3:36.62
1) Poor, Quinn 12 2) Moore, Brandon 12
3) Renck, Evan 11 4) AhSue, Jeremy 12
Heat 2 Preliminaries
1 Wilson (Long Beach) 'A' 3:23.43 3:19.86Q
1) Ewell, Michael 12 2) Velesquez, Jason 11
3) Briggs, Kemonie 11 4) Andrew, Harrison 10
2 Mission Viejo 'A' 3:19.60 3:22.10q
1) Obbards, Logan 11 2) Redfield, Max 12
3) Dargan, Cole 12 4) Brown, Andrew 12
3 Santa Fe 'A' 3:26.85 3:24.25
1) ruiz, geovanni 12 2) chojolan, erick 12
3) rangel, felipe 11 4) medina, thomas 10
4 Heritage 'A' 3:24.26 3:25.10
1) Atkins, Torrey 10 2) Kirkendall, Matt 12
3) Carter, Jarett 10 4) Carter, Jeremy 12
5 Pacifica/Oxnard 'A' 3:26.40 3:26.39
1) Hall, Grant 11 2) Arellano, Miguel 12
3) Arreola, Jose 11 4) Mesa, Jason 10
6 Rancho Cucamonga 'A' 3:29.57 3:32.44
1) Rameriz, Michael 12 2) Esposito, Austin 12
3) Tircuit, Akil 12 4) Muhammad, Khaleal 10
7 Centennial/Corona 'A' 3:30.89 3:34.45
1) Comer, Nathaniel 11 2) Ekuban, Patrick 12
3) Nouchi, Nicolas 12 4) Mansaray, Mohammad 12
Heat 3 Preliminaries
1 Chino Hills 'A' 3:24.94 3:20.36Q
1) Allen, Ashton 11 2) Taylor, Elijah 11
3) Austin, Jack 12 4) Contreras, John 9
2 Downey 'A' 3:20.33 3:20.43q
1) Bravo, Anthony 11 2) Enriquez, Eric 12
3) Guerrero, Ismael 12 4) Mendoza, Fabian 12
3 Roosevelt 'A' 3:23.34 3:23.70
1) Adebayo - Ige, Faithfulness 11 2) Wilcox, Chris 9
3) Tyler, Evan 10 4) Mitchell, Elijah 12
4 Warren 'A' 3:26.96 3:24.80
1) Perez, Bernabe 12 2) Bernal, Jeorge 12
3) Salgado, Yander 11 4) Thomas, Richardo 11
5 Lakewood 'A' 3:26.35 3:27.77
1) Samuels, Jemariae 11 2) Reid, Justin 11
3) Levias, Jayson 10 4) Orozco, Jacob 12
6 Burroughs/Burbank 'A' 3:29.34 3:29.01
1) Corea, Augusto 11 2) Martinez, Robert 11
3) Mendez, Ricky 11 4) Vargas, Everth 11
7 Channel Islands 'A' 3:34.14 3:33.67
1) Hernandez, Edel 12 2) Marigny, Rolandon 12
3) Synnes, Vlad 12 4) Ibo, Charles 12
Heat 4 Preliminaries
1 Dana Hills 'A' 3:20.66 3:20.35Q
1) Marquina, Mauro 11 2) Cranford, Alec 12
3) Van Vliet, Nick 11 4) Morgenson, Jack 12
2 Great Oak 'A' 3:25.12 3:22.37
1) White, Evan 12 2) McIntosh, Dre 12
3) McFadden, Jordan 10 4) Marshall, Damion 10
3 Rancho Verde 'A' 3:26.31 3:25.29
1) Wise, Dajon 12 2) Bluitt, cavan 10
3) Martinez, Justin 12 4) Lyles, Mike 12
4 West Ranch 'A' 3:22.77 3:27.09
1) Miller, Pierce 12 2) Lyttle, Zahr 12
3) Mazur, Max 11 4) Oguejiofor, Chu 12
5 Los Alamitos 'A' 3:31.17 3:29.09
1) Glenn, Andreas 11 2) Nagpal, Abhinav 12
3) Hall, Paul 11 4) Hernandez, Shane 11
6 Fountain Valley 'A' 3:26.99 3:30.30
1) Esquivel, Nathaniel 12 2) Rivard, Noah 11
3) Malone, Nick 9 4) Cerda, Josh 12
7 Troy 'A' 3:29.15 3:31.08
1) Seminara, Peter 11 2) Green, Brendan 11
3) McDonnell, Taylor 11 4) Fischer, Trevor 11
8 Knight 'A' 3:34.09 3:35.92
1) Montgomery, Chase 12 2) Craft, Malik 12
3) Wilburn, LaTrea 10 4) Mijango, Reuben 11
Heat 5 Preliminaries
1 Poly (Long Beach) 'A' 3:22.73 3:20.91Q
1) Gunter, Austin 12 2) Polk, Chris 10
3) Pitts, Jordan 11 4) Dennis, Malik 11
2 Etiwanda 'A' 3:25.17 3:21.42q
1) Squires-White, Austin 12 2) Parish, Miles 12
3) Evan, Alexander 12 4) Mosely, Trevon 12
3 Paramount 'A' 3:21.72 3:23.65
1) Redfud, Zarin 10 2) Pace, Allen 12
3) Mata, Daniel 10 4) Jolly, Michael 12
4 El Toro 'A' 3:25.69 3:25.10
1) Oblouk, Trevor 11 2) Meyers, Andrew 11
3) Warner, Greg 11 4) Gonzalez, Juan 12
5 Highland 'A' 3:28.83 3:25.13
1) Berry, Stanish 12 2) Menefield, Brandon 10
3) Rockett, Dearris 12 4) Smith, Cyntrell 12
6 Yucaipa 'A' 3:27.90 3:28.45
1) Luna, Adam 10 2) Morrison, John 12
3) McCreary, Brandon 12 4) Patterson, Destin 12
7 Chaparral 'A' 3:33.07 3:32.62
1) Bovee, Richey 12 2) Edwards, Connor 9
3) Harris, Justin 12 4) Lopez, Sam 10
8 Montebello 'A' 3:33.97 3:35.90
1) Silva, Ricardo 12 2) Hernandez, Edgar 12
3) Lopez, Joel 12 4) Sanchez, Erick 11
Heat 6 Preliminaries
1 Los Osos 'A' 3:22.71 3:21.95Q
1) Byers, Maalik 12 2) Thompson, Aaron 12
3) Swan-Prung, Brandon 12 4) Bolden, Victor 11
2 Ventura 'A' 3:25.20 3:22.27
1) Eide, Paul 12 2) Medina, Kyle 12
3) David, Jake 11 4) Ramirez, David 11
3 King, M.L. 'A' 3:22.42 3:23.20
1) Bergstrom, Blake 11 2) Torres, Nathan 12
3) Cosey, Romeilo 12 4) Thomas, Travis 12
4 Aliso Niguel 'A' 3:25.67 3:30.41
1) Brennan, Matthew 10 2) Johnson, Julian 11
3) Koscal, Andrew 11 4) Copin, Curtis 11
5 Coachella Valley 'A' 3:28.16 3:30.56
1) Ramirez, Edgar 10 2) Hamilton, Chris 12
3) Vasquez, Luis 12 4) Rojas, Bruno 12
6 Walnut 'A' 3:28.73 3:32.07
1) Magallanez, Matt 10 2) Camacho, Paolo 10
3) Minitoli, Bryan 12 4) Gomez, Daylon 12
7 La Sierra 'A' 3:33.94 3:33.52
1) Rodriguez, Jesus 11 2) Rascon, Alvert 11
3) Israel, Sanchez 10 4) Genesis, Bassey 10
8 Schurr 'A' 3:33.92 3:40.08
1) Chavez, Alfredo 11 2) Rosas, Javior 11
3) Robinson, Dario 11 4) Capranica, Nick 10
Event 84 Girls High Jump Girls Division 1
=========================================================================
National:: @ 6-04 4/25/2009 Toni Youngs (Del City, OK)
CIF Best:: # 6-02 4/6/2003 Sharon Day (Costa Mesa)
Division I:: $ 6-00 5/18/2002 Chaunte Howard (J.W. North)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Flight 1 Preliminaries
1 McCoy, Rachel 12 Miller, A.B. 5-10.00 5-05.00q
1 De Dmon, Michelle 11 El Toro 5-04.00 5-05.00q
1 Miller, Savannah 11 Redlands 5-04.00 5-05.00q
1 Davis, Kaelin 11 Wilson (Long 5-04.00 5-05.00q
1 Dunaway, Sarah 11 Vista Murrie 5-04.00 5-05.00q
1 Oleson, Susannah 11 Huntington B 5-04.00 5-05.00q
1 Daniel, Skyler 10 Upland 5-08.00 5-05.00q
1 Beattie, Erinn 10 Buena 5-08.00 5-05.00q
1 Matthews, Kaitlyn 10 Valencia (V. 5-04.00 5-05.00q
10 Barker, Brenna 12 Dana Hills 5-04.00 J5-03.00
10 Lee, Samantha 11 Trabuco Hill 5-02.00 J5-03.00
10 Eddleman, Taylor 10 Huntington B 5-00.00 J5-03.00
10 Dominguez-Fields, Candic 11 Ventura 5-04.00 5-03.00
10 Russell, Tierney 11 Poly (Long B 4-10.00 J5-03.00
15 Blanchard, Vanessa 11 Quartz Hill 5-00.00 5-01.00
15 Walker, Emmie 10 Crescenta Va 5-03.00 5-01.00
15 Portis, Allie 10 Great Oak 5-02.00 5-01.00
15 Caines, Martiesha 12 Great Oak 5-04.00 5-01.00
15 Chandler, Odessa 11 Heritage 5-00.00 5-01.00
15 Jackson, Lauren 10 Troy 5-00.00 5-01.00
15 Jackson, Allison 12 Quartz Hill 5-00.00 5-01.00
15 Eljenholm, Taylor 11 Dana Hills 5-02.00 5-01.00
-- Makhlouf, Dana 11 Downey 4-11.00 NH
-- Ramirez, Adriana 10 West Covina 4-10.00 NH
-- Duru, Adonna 11 Walnut 5-02.00 NH
-- Acholonu, Diana 10 Downey 5-01.00 NH
-- Pezzullo, Franny 12 Santa Monica 4-09.00 NH
-- Muller, Katelyn 12 Marina 5-00.00 NH
-- Shumpert, Tracy 11 Paramount 5-03.00 NH
-- Navarro, Brandy 11 Montebello 4-10.00 NH
-- Boglino, Nirie 10 La Quinta (L 4-10.00 NH
-- Pratt, Tasha 12 Cathedral Ci 4-10.00 NH
-- Nash, Jordyn 10 Silverado 5-01.00 NH
-- Haddad, Alison 12 Quartz Hill 4-10.00 NH
-- Cortes, Paola 12 Cypress 4-11.00 NH
-- Bawlson, Kaniya 11 Alhambra 5-02.00 NH
-- Lomeli, Briana 12 Bell Gardens 4-10.00 NH
-- deleon, marissa 12 Santa Fe 4-09.00 NH
-- Leonette, Christina 12 La Serna 4-09.00 NH
-- Beglarian, Emily 11 Crescenta Va 4-11.00 NH
-- Keller, Grace 10 Crescenta Va 4-11.00 NH
-- Robertson, Ty'Jalayah 12 Walnut 5-04.00 NH
-- Turner, Jovan 9 Oxnard 5-02.00 NH
-- Ginwright, Kiarra 10 King, M.L. 5-04.00 NH
-- Johnson, Emauni 11 Rancho Verde 5-03.00 NH
-- Ewing, Miki 12 Corona 5-00.00 NH
-- Sutton, April 10 Roosevelt 5-04.00 NH
Event 88 Girls Pole Vault Girls Division 1
=========================================================================
National:: @ 14-01 6/2/2007 Tori Anthony (Castilleja)
CIF Best:: # 13-08 6/2/2001 Shayla Ballentine (Morro Bay)
Division I:: $ 12-03 5/17/2003 Cara Walker (Marina)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
1 Centanaro, Gardenia 12 Roosevelt 12-00.00 11-03.00q
2 Pica, Briana 11 Valencia (V. 10-00.00 10-09.00q
2 kao, Claire 9 Dana Hills 12-04.00 10-09.00q
2 Hansen, Sierra 12 Dana Hills 12-01.00 10-09.00q
2 Stetson, Devin 11 Corona 11-00.00 10-09.00q
2 Bragg, Madi 12 El Toro 10-07.00 10-09.00q
2 Tokar, Holly 12 Ventura 12-10.00 10-09.00q
2 Henderson, Brittany 11 Mission Viej 10-06.00 10-09.00q
9 Tajingwa, Robbin 11 Rancho Cucam 10-00.00 J10-03.00
9 Paredes, Isabel 12 Paramount 10-00.00 J10-03.00
9 Prevett, Ashley 12 Edison 11-00.00 10-03.00q
9 Clark, Christina 11 Mission Viej 10-06.00 J10-03.00
9 Schulze, Taylor 12 Los Osos 10-00.00 J10-03.00
14 Nguyen, Carolyn 12 Walnut 10-00.00 9-09.00
14 Henry, Taylor 12 Corona 9-06.00 9-09.00
14 Bernbaum, Hanna 12 Poly (Rivers 9-06.00 9-09.00
17 Allen, Ciara 11 Aliso Niguel 9-01.00 9-03.00
17 Endres, Courtney 11 Chino Hills 9-06.00 9-03.00
17 Shutt, Becky 11 Alta Loma 9-06.00 9-03.00
17 Dugas, Karli 11 Ventura 9-00.00 9-03.00
17 Prystupa, Sarah 9 Burroughs/Bu 8-06.00 9-03.00
17 Sloate, Cierra 11 Edison 10-00.00 9-03.00
-- Pezzullo, Franny 12 Santa Monica 8-09.00 NH
-- Hassler, Megan 10 Chino Hills 9-00.00 NH
-- Preciado, Melissa 12 Bell Gardens 6-06.00 NH
-- Romero, Bailey 12 Vista Murrie 10-06.00 NH
-- Hernandez, Rejina 11 Wilson (Long 7-06.00 NH
-- Rolapp, Madison 10 El Toro 8-07.00 NH
-- Norczyk, Carlie 11 Downey 8-06.00 NH
-- Gama, Nichelle 11 Santa Fe 7-06.00 NH
-- Martinez, Maria 12 Valencia (V. 9-06.00 NH
Event 92 Girls Long Jump Girls Division 1
==============================================================================
National:: @ 22-01.75 4/24/1976 Kathy McMillan (Raeford, NC)
CIF Best:: # 22-00.50 6/19/1993 Marion Jones (Thousand Oaks)
Division I:: $ 21-01.50 5/22/1993 Marion Jones (Thousand Oaks)
Name Year School Seed Prelims Wind
==============================================================================
1 Moreland, Kira 12 Los Osos 20-00.25 20-07.00q +0.0
2 Jones, Margaux 10 Redlands 19-00.75 19-07.00q 0.3
3 Longmire, Destiny 9 Rancho Verde 18-04.75 18-05.50q 0.2
4 Williams, Jaela 10 Roosevelt 16-07.75 18-05.25q 1.4
5 Graham, Jasmyne 10 Roosevelt 18-05.75 18-04.50q -0.2
6 Wilson, Kayla 11 La Quinta (L 18-04.00 18-01.00q +0.0
7 Norman, Michelle 11 Vista Murrie 17-03.00 17-11.50q +0.0
7 Herman, Kylie 12 Ventura 17-09.00 17-11.50q +0.0
9 Burke, Haile 12 Quartz Hill 17-05.75 17-06.75q -0.1
10 Agnew, Jordan 12 Los Alamitos 17-10.00 17-03.50 0.4
11 Armstrong, Akia 12 Roosevelt 18-01.75 16-11.50 -0.9
12 Davis, Kaelin 11 Wilson (Long 17-02.00 16-10.00 NWI
13 Burleson, Lovie 10 Vista Murrie 17-04.75 16-09.00 0.9
13 Richards, Madisen 11 Simi Valley 18-06.00 16-09.00 2.1
15 Delgadillo, Lauren 11 Fountain Val 16-11.50 16-08.25 0.6
16 Lindsey, Anna 12 Edison 17-00.00 16-08.00 0.7
17 Eljenholm, Taylor 11 Dana Hills 16-04.00 16-07.75 1.2
18 Tyler, Shukura 11 Warren 17-01.50 16-07.50 0.5
19 Benton, Caira 10 Arcadia 16-02.00 16-07.25 NWI
20 Wong, Noel 12 Crescenta Va 16-08.50 16-06.00 -1.1
21 McCullough, Kaiya 9 El Toro 17-01.00 16-04.75 -1.9
22 Boglino, Nirie 10 La Quinta (L 16-04.00 16-04.50 NWI
23 Bridgford, Brittany 11 Mission Viej 16-04.00 16-03.50 0.6
24 Angulo, Alejandra 11 Cathedral Ci 17-02.50 16-03.00 +0.0
25 Perrin, Jessie 9 Ontario 16-05.00 16-02.75 -1.4
26 Lee, Catalina 11 Alhambra 16-02.00 15-11.50 -0.8
27 Gains, Kendall 12 Alta Loma 18-03.75 15-11.00 -1.9
28 Ouk, Rebekkah 11 Paloma Valle 16-08.25 15-06.50 +0.0
29 Gilbert, Keelin 10 Cypress 16-03.50 15-05.25 +0.0
30 Spolsdoff, Devin 10 Alta Loma 17-07.00 15-03.25 0.3
31 Carballo, Linett 11 Chaffey 16-00.00 15-03.00 +0.0
32 Duong, Samantha 12 Katella 16-00.25 14-09.75 -0.3
-- Cooke, Tia 10 Silverado 16-03.75 ND NWI
-- Leonette, Christina 12 La Serna 15-08.00 ND NWI
-- Wright, Breeanna 12 Palmdale 16-07.00 ND NWI
-- Darden, Danielle 12 Aliso Niguel 16-08.50 ND NWI
Event 96 Girls Triple Jump Girls Division 1
==============================================================================
National:: @ 44-02.25 5/11/2001 Ychlindra Spears (Luling, TX)
CIF Best:: # 44-00.50 5/31/1991 Juliana Yendork (Walnut)
Division I:: $ 40-09 5/19/2001 Candace Baucham (Poly, Long Beach)
Name Year School Seed Prelims Wind
==============================================================================
1 Barker, Brenna 12 Dana Hills 37-11.00 38-09.25q 0.1
2 Robertson, Ty'Jalayah 12 Walnut 36-09.00 37-08.50q -1.7
3 Johnson, Kristin 12 Downey 36-05.00 37-06.00q 1.0
4 Webster, Juanita 10 Redlands 36-02.25 37-05.25q 1.4
5 Schaeffer, Michaela 12 Edison 38-03.00 36-10.25q 1.6
6 Boglino, Nirie 10 La Quinta (L 35-09.00 36-00.00q +0.0
7 Ward, Nyomi 11 Rancho Verde 37-00.00 35-09.00q +0.0
8 Lindsey, Anna 12 Edison 36-11.00 35-08.25q -1.3
9 Watson, Nairobi 12 King, M.L. 34-05.00 35-08.00q 1.5
10 Cooke, Tia 10 Silverado 34-10.75 35-06.75 0.4
11 Olujuma, Morayo 10 Knight 34-07.00 35-05.75 0.4
12 Anumba, Jennifer 12 Valencia (V. 36-07.00 35-05.50 0.7
13 Thomas, Ariel 12 Warren 34-09.00 35-04.50 +0.0
14 Lee, Catalina 11 Alhambra 35-09.00 35-03.00 +0.0
15 Ainsworth, Je'Neal 10 Poly (Long B 35-05.00 34-09.50 -0.2
16 Pedrani, Paula 9 El Toro 35-10.50 34-07.50 -1.6
16 Diala, Prisca 11 Upland 35-00.75 34-07.50 +0.0
18 Angulo, Alejandra 11 Cathedral Ci 33-10.75 34-06.00 +0.0
19 Burleson, Lovie 10 Vista Murrie 33-09.25 34-03.00 -0.6
20 Duong, Samantha 12 Katella 34-04.00 34-02.75 +0.0
21 Rodriguez, Nicole 11 Simi Valley 34-03.25 33-11.25 -0.8
22 Byrd, Alisha 12 Silverado 35-03.75 33-11.00 0.4
23 Meza, Breeanny 12 La Quinta (L 33-07.50 33-10.50 1.3
24 Tremblay, Emma 9 Dana Hills 34-07.00 33-09.50 +0.0
25 Flores, Cassandra 11 Santiago (Co 33-05.25 33-07.00 1.2
26 Duclayan, Kayla 10 Vista Murrie 34-05.00 33-06.50 0.7
27 Osburn, Jeana 11 Knight 33-05.00 33-06.25 0.7
28 Edmonds, Kristen 11 Downey 35-09.50 33-03.00 -1.1
28 Alaxander, Asibi 11 Rancho Verde 34-00.00 33-03.00 0.1
28 reimer, stephanie 11 Loara 35-06.50 33-03.00 -2.5
31 Ginwright, Kiazha 12 King, M.L. 33-04.00 32-06.00 0.5
32 Dopke, Kelly 10 Arcadia 32-07.00 32-04.50 -2.2
32 Ramos, Chloe 12 Oxnard 33-07.00 32-04.50 -1.0
34 Davis, Kaelin 11 Wilson (Long 35-02.50 32-02.50 1.0
35 Navarro, Brandy 11 Montebello 33-03.00 31-10.00 1.5
36 Carballo, Linett 11 Chaffey 33-04.25 31-09.50 -1.7
-- Bender, Lora 11 Fountain Val 36-01.00 ND NWI
-- Van Schooten, Stefanie 11 Troy 33-01.50 ND NWI
-- Miller, Savannah 11 Redlands 33-10.50 ND NWI
-- Spolsdoff, Devin 10 Alta Loma 35-01.50 ND NWI
Event 100 Girls Shot Put Girls Division 1
=========================================================================
National:: @ 54-10.75 5/9/2003 Michelle Carter (Red Oak, TX)
CIF Best:: # 53-07.75 5/21/1983 Natalie Kaaiawahia (Fullerton)
Division I:: $ 48-00 5/24/2003 Megan Howard (Arroyo Grande)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
1 Sapa, Tanya 12 La Sierra 45-02.00 46-05.00q
2 Talalemotu, Destiny 12 Millikan 42-03.00 44-07.00q
3 Howard, Mackenna 11 Los Alamitos 42-02.25 41-10.50q
4 Umu, Tiarah 12 Channel Isla 39-04.00 40-04.50q
5 Okonkwo, Amy 11 Etiwanda 39-11.50 40-01.00q
6 Faoa, Jasmine 11 Jordan 38-03.00 38-10.00q
7 Homb, Katelynn 12 Ventura 38-10.00 38-09.50q
8 Senio, Sierra 12 La Sierra 36-03.00 38-09.00q
9 Tower, Jamie 12 Great Oak 38-02.00 38-08.00q
9 Fusi, Mary 12 Corona 38-02.75 38-08.00q
11 Plummer, Kathryn 9 Aliso Niguel 34-09.75 38-04.00
12 Anderson, Kim 11 Walnut 33-02.50 38-02.00
13 Chasteler, Jackie 12 Mission Viej 36-11.50 38-01.00
14 Meager, Hannah 11 El Toro 35-08.75 37-01.00
15 Claiborne, Anissa 11 King, M.L. 36-05.50 37-00.00
16 Sanders, Anola 11 Ventura 35-11.00 36-10.00
17 Donohoe, Ashley 12 Huntington B 34-04.50 36-07.00
17 Dail, Avery 12 Santiago (Co 35-09.25 36-07.00
19 Coronado, Lauren 12 Schurr 34-04.00 35-04.00
20 Puaka, Sisilia 11 Cabrillo/L.B 34-10.00 35-02.00
21 Torres, Yazmin 11 Vista Murrie 32-04.00 35-01.00
22 Barker, Leah 11 Paramount 36-05.50 34-10.00
23 Maluia, Endora 10 Paramount 34-05.50 34-05.00
24 Hopkins, Kayla 11 Rancho Verde 36-03.50 34-01.00
25 Martinez, Aracelli 12 Katella 35-02.00 34-00.00
26 Herschberg, Lauren 12 Trabuco Hill 34-02.50 33-11.00
27 Borunda, Catherine 12 El Rancho 32-10.00 33-08.00
28 Kozasky, Hershella 12 Alhambra 30-11.00 33-07.00
29 Jaramillo, Selena 11 Palmdale 34-09.50 33-06.00
30 Young, DeOndra 11 Vista Murrie 33-01.00 33-00.00
31 Amaya, Gloria 11 Schurr 31-08.00 32-11.00
31 Erwin, Holly 12 Dana Hills 34-03.50 32-11.00
33 castilla, carolina 11 Montclair 35-00.00 32-10.00
34 Kemme, Brittany 12 Redlands 31-08.25 31-11.00
35 Tovi, Sisilia 10 Chaffey 33-04.25 31-07.00
36 Diep, Shannon 11 Arcadia 32-11.00 31-06.00
37 Gonzalez, Angel 11 Downey 31-01.50 31-04.00
38 Alaniz, Laura 12 Loara 30-07.50 30-11.00
39 Walker, Jessica 12 Santa Monica 30-09.00 29-08.00
40 Nguyen, Carolyn 12 Walnut 30-00.00 28-11.00
41 Anesko, Gina 12 La Quinta (L 30-01.00 28-06.50
42 Horner, Emily 10 Capistrano V 31-05.00 28-05.00
-- Santillan, Jocelyne 11 La Serna 33-10.50 ND
Event 104 Girls Discus Throw Girls Division 1
=========================================================================
National:: @ 191-06 5/19/2012 Shelbi Vaughan (Mansfield, TX)
CIF Best:: # 182-06 5/24/2003 Billie Jo Grant (Arroyo Grande)
Division I:: $ 182-06 5/10/2003 Billie Jo Grant (Arroyo Grande)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
1 Talalemotu, Destiny 12 Millikan 138-06 144-02q
2 Sapa, Tanya 12 La Sierra 139-00 140-02q
3 Homb, Katelynn 12 Ventura 135-01 137-07q
4 Hopkins, Kayla 11 Rancho Verde 119-01 129-09q
5 Howard, Mackenna 11 Los Alamitos 128-03 129-03q
6 Umu, Tiarah 12 Channel Isla 127-00 125-02q
7 Sanders, Anola 11 Ventura 122-03 119-08q
8 Torres, Yazmin 11 Vista Murrie 125-09 119-04q
9 Senio, Sierra 12 La Sierra 115-00 117-03q
10 Estrada, Olivia 12 Downey 118-00 117-00
11 Geers, Mary 12 Capistrano V 129-03 115-10
12 Borunda, Catherine 12 El Rancho 100-03 113-10
13 Ter Harr, Hannah 12 Mission Viej 119-09 112-05
14 Puaka, Sisilia 11 Cabrillo/L.B 106-10 111-11
15 Fusi, Mary 12 Corona 114-07 111-09
16 Meager, Hannah 11 El Toro 119-08 109-00
17 Jackson, Dazhana 11 Paloma Valle 107-02 107-07
18 Sexson, Alison 11 La Quinta (L 106-04 107-05
19 Kelly, Ashley 11 Dana Hills 108-09 104-09
20 Colletto, Madison 11 Ventura 121-03 104-04
21 Crandell, Megan 12 Troy 107-03 104-03
22 Young, DeOndra 11 Vista Murrie 111-09 103-09
23 Lissy, Malia 12 Corona 117-09 102-00.50
24 Roberts, Evelyn 10 Dana Hills 111-11 100-03
25 Everett, Simone 12 Chaparral 101-07 99-04
26 Sherman, Ella 12 La Quinta (L 101-02 99-01
27 Nguyen, Carolyn 12 Walnut 96-05 96-05
28 Kennedy, Claire 11 Redlands 94-00 92-10
29 Makonnen, Welela 11 Santa Monica 92-01 90-00
30 Nguyen, Christine 11 Fountain Val 105-02 76-02
31 Kozasky, Hershella 12 Alhambra 97-02 59-05
-- Barker, Leah 11 Paramount 109-00 ND
-- Donohoe, Ashley 12 Huntington B 105-06 ND
Event 108 Boys High Jump Boys Division 1
=========================================================================
National:: @ 7-05.75 4/22/2009 James White (Grandville, MO)
CIF Best:: # 7-04 3/26/1994 Jeremy Fischer (Camarillo)
Division I:: $ 7-02.50 5/21/1994 Jeremy Fischer (Camarillo)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
1 Calhoun, Vincent 11 Poly (Long B 6-08.00 6-07.00q
1 Kelly, Nolan 12 Corona 6-06.00 J6-07.00q
3 Williams, Marcus 11 Roosevelt 6-04.00 J6-05.00q
3 Pounds, Quintin 10 Cypress 6-00.00 J6-05.00q
3 Beynon, AJ 10 Edison 6-04.00 J6-05.00q
3 Stevenson, Ishmael 12 Great Oak 6-04.00 J6-05.00q
3 Stone, Sage 12 Mission Viej 6-06.00 J6-05.00q
3 Tape-Jackson, Lohnnie 12 Quartz Hill 6-02.00 6-05.00q
3 McDerrmott, Jahvad 11 Redlands 6-04.00 J6-05.00
3 Dispenza, Matt 11 Marina 6-06.00 6-05.00q
11 Olowo, Nathaniel 11 Alta Loma 6-04.00 6-03.00
11 Dionisio, Brent 11 Pioneer Vall 6-08.00 J6-03.00
11 Soriano, Anthony 12 Roosevelt 6-06.00 J6-03.00
11 Schulte, Travis 12 Poly (Rivers 6-03.00 J6-03.00
11 McKinley, Justin 12 Vista Murrie 6-04.00 J6-03.00
11 Kelly, Nathan 10 Vista Murrie 6-02.00 J6-03.00
11 Felix, Diego 12 Coachella Va 6-06.00 J6-03.00
11 Archer, Dakari 12 Downey 6-03.00 J6-03.00
19 Lopez, Joey 12 Dana Hills 6-02.00 6-01.00
19 Dao, Alex 12 El Toro 6-02.00 6-01.00
19 Williams, Nathaniel 11 Chaparral 6-02.00 6-01.00
19 Henderson, Jordyn 11 Silverado 5-09.00 6-01.00
19 Rycraw, Richie 11 Walnut 6-02.00 6-01.00
19 Thenard, Paul 12 Marina 6-02.00 6-01.00
19 Chukwumezie, Ekene 10 Downey 5-09.00 6-01.00
19 Cawley, Maximllian 10 West Ranch 6-02.00 6-01.00
-- Amis, Jalen 12 Arroyo Valle 5-10.00 NH
-- Kist, Hunter 11 Edison 6-02.00 NH
-- Dubots, Damon 10 Vista Murrie 6-02.00 NH
-- Brady, Justin 11 Heritage 5-10.00 NH
-- Morrison, Jacob 11 San Clemente 6-02.00 NH
-- Nelson, Jonathan 10 Vista Murrie 6-02.00 NH
-- Green, Kyle 11 Silverado 5-11.00 NH
-- Carey, Taylor 11 Katella 5-10.00 NH
-- Rodriguez, Chris 11 California 5-09.00 NH
-- Pena, Paul 12 Westminster 5-08.00 NH
-- Jordan, Jamire 11 Highland 6-00.00 NH
-- Solomon, William 11 Los Osos 6-04.00 NH
-- Lomeli, Victor 12 Bell Gardens 5-09.00 NH
-- Federick, Brandon 11 Redlands 6-00.00 NH
-- Christie, Noah 12 Ventura 6-00.00 NH
-- Strang, Trevor 11 Burbank 5-09.00 NH
-- Ramirez, Yves 10 Glendale 5-09.00 NH
-- Jobe, Alex 11 Chaffey 5-10.00 NH
-- King, Kyle 11 Walnut 6-04.00 NH
-- Cho, Shin Sung (John) 11 Arcadia 5-11.00 NH
-- Tran, Nick 11 Montebello 5-10.00 NH
-- Young, Jonnie 10 Rancho Verde 5-11.00 NH
-- Pinedo, Carlos 12 Schurr 5-09.00 NH
-- Purnell, Chris 11 Lakewood 6-00.00 NH
Event 112 Boys Pole Vault Boys Division 1
=========================================================================
National:: @ 18-02.25 5/14/1999 Eric Eshbach (Orangefield, TX)
CIF Best:: # 17-06 3/11/2010 Michael Woopse (Mater Dei)
Division I:: $ 16-06 5/21/1988 Tom Richards (San Marcos)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
1 Groener, Dillon 12 Chino Hills 15-04.00 14-03.00q
1 Suppe, Clint 12 Roosevelt 13-10.00 14-03.00q
1 Adler, Jacob 11 Mission Viej 13-10.00 14-03.00q
1 Miranda, Chris 11 Burbank 13-09.00 14-03.00q
1 Atkinson, Shane 11 Great Oak 16-00.00 14-03.00q
1 Thorpe, Chandler 12 Edison 13-10.00 14-03.00q
1 Thenard, Paul 12 Marina 15-00.00 14-03.00q
1 David, Jake 11 Ventura 15-00.00 14-03.00q
1 Beck, Kyle 12 Los Osos 15-00.00 14-03.00q
10 Enriquez, Eric 12 Downey 15-07.00 J13-09.00
10 Brandt, Omar 12 Warren 14-06.00 J13-09.00
10 Dornisch, John 12 El Toro 13-06.00 J13-09.00
10 Comoglio, Halden 11 Dana Hills 13-10.00 J13-09.00
10 Wert, Dustin 11 Great Oak 14-04.00 13-09.00
10 Schwartz, Matt 11 Burroughs/Bu 13-09.00 J13-09.00
16 Briceno, Luis 11 Downey 13-06.00 13-03.00
16 Mau, Johnathan 10 Walnut 13-06.00 13-03.00
16 gooing, max 12 Capistrano V 13-00.00 13-03.00
16 Lottig, Andrew 11 Great Oak 13-10.00 13-03.00
16 Newman, Luke 10 Trabuco Hill 13-10.00 13-03.00
16 Vinson, Riley 12 Chino Hills 12-06.00 13-03.00
16 Elmore, Andre 12 Roosevelt 13-10.00 13-03.00
16 Gunnell, Kyle 12 Corona 13-04.00 13-03.00
16 Fernandez, Hunter 11 Upland 13-03.00 13-03.00
16 Pulgarin, Andres 11 Burbank 12-09.00 13-03.00
-- Matthews, Cole 12 Silverado 13-03.00 NH
-- Garcia, Michael 11 El Rancho 12-03.00 NH
-- Buck, Tristan 11 Aliso Niguel 12-06.00 NH
-- Zauner, Christian 12 Loara 11-06.00 NH
-- Mason, Ty 12 Fountain Val 14-06.00 NH
-- Lantan, Anthony 11 Bell Gardens 11-06.00 NH
-- alonzo, luis 11 Santa Fe 12-03.00 NH
-- Zapien, Jorge 10 California 12-03.00 NH
-- Labette, Kevin 25 Lakewood 10-00.00 NH
-- Williams, Wyatt 11 Poly (Rivers 12-00.00 NH
-- Patel, Somil 12 Walnut 13-00.00 NH
-- Dean, Michael 9 Chaffey 11-06.00 NH
-- Go, Jonathan C 12 Diamond Bar 11-09.00 NH
-- Kocina, Louis 10 Quartz Hill 12-06.00 NH
-- Gross, Ryan 12 Poly (Rivers 13-00.00 NH
-- Hack, Andrew 12 Quartz Hill 12-00.00 NH
Event 116 Boys Long Jump Boys Division 1
==============================================================================
National:: @ 26-04.75 6/3/1989 James Stallworth (Tulare, CA)
CIF Best:: # 25-07 5/13/1967 Proctor (Muir), McAllister (Blair)
Division I:: $ 25-06.25 5/11/1973 Ted Hammond (Compton)
Name Year School Seed Prelims Wind
==============================================================================
1 Jones, Walter 12 Redlands 24-11.75 24-07.50q 1.9
2 Solomon, William 11 Los Osos 23-04.00 23-00.75q 0.9
3 Ohakamnu, John 11 Warren 22-05.00 22-11.00q 2.2
4 Geenen, Darren 12 Trabuco Hill 22-08.50 22-03.75q 2.5
5 Witt, Martee 12 Miller, A.B. 22-06.75 22-02.75q 1.9
6 Fisher, Nick 10 Great Oak 21-08.00 22-02.00q +0.0
7 Calhoun, Vincent 11 Poly (Long B 21-06.00 22-01.75q 1.1
8 Chukwumezie, Ekene 10 Downey 21-01.00 21-10.00q 1.0
9 Alumbres, CJ 10 Vista Murrie 22-03.00 21-09.50q 0.2
10 Roberts, Dylan 12 Buena 21-01.50 21-08.25 +0.0
11 Davis, Keenan 12 Ventura 21-10.00 21-08.00 +0.0
12 Perez, Manuel 12 La Serna 21-00.50 21-07.75 +0.0
13 mcelroy, malcom 12 Santa Fe 20-07.50 21-07.25 0.3
14 Jordan, Jamire 11 Highland 21-00.75 21-06.75 0.3
15 Bergstrom, Blake 11 King, M.L. 21-06.50 21-06.50 -1.0
16 Orozco, Carlos 12 Corona 21-10.50 21-06.25 1.1
17 Cho, Shin Sung (John) 11 Arcadia 20-07.00 21-04.50 -0.8
18 Wilson, Kyle 11 Poly (Long B 20-07.00 21-02.75 -0.1
19 Brouws, Christian 11 Valencia (V. 21-02.75 21-01.25 -0.1
20 Wirtz, Gabriel 12 Simi Valley 21-05.00 21-01.00 +0.0
21 Adeogke, Tomi 10 Los Osos 22-07.00 21-00.25 -0.2
22 Palacio, Dennis 12 Burbank 20-03.00 20-11.50 +0.0
22 Haynes, Jamel 11 Etiwanda 21-11.75 20-11.50 +0.0
24 Seabury, John Paul 12 Quartz Hill 21-06.50 20-11.00 -0.7
25 Pearson, Justin 12 Roosevelt 21-09.00 20-10.25 1.2
26 Carrell, Walter 10 La Sierra 21-00.00 20-09.50 -1.3
27 duke, cody 12 Montclair 21-10.50 20-06.25 +0.0
28 Tran, Charles 11 Troy 20-04.25 20-05.00 0.3
29 Groener, Dillon 12 Chino Hills 20-11.00 20-03.00 -0.7
30 Roberts, Kenny 12 Aliso Niguel 20-06.25 20-02.75 0.5
31 Brady, Justin 11 Heritage 20-07.50 20-02.25 0.2
31 Pounds, Quintin 10 Cypress 20-00.00 20-02.25 1.2
33 Pullen, Roddrick 12 Pioneer Vall 21-00.25 20-01.75 -1.4
34 Rom-Toribo, Christopher 10 La Quinta (L 20-06.25 20-01.50 0.7
35 Huynh, Dustin 11 Fountain Val 21-01.50 19-11.75 0.8
36 Bueso, Anders 12 Mission Viej 21-06.00 19-10.00 -0.3
37 Price, David 12 Poly (Long B 20-01.50 19-09.50 +0.0
38 Barnett, Dakarai 9 Fountain Val 21-00.50 19-08.25 -0.1
39 Frison, JaeMarr 12 Arroyo Valle 20-10.00 19-07.25 0.8
40 Hampton, Robert 11 Rialto 20-09.00 19-06.75 0.4
41 Ilyas, Muaz 12 Fountain Val 21-00.75 19-01.25 -0.4
42 Vega, Jaime 12 Downey 21-00.00 19-00.25 -1.8
-- Topete, Jaime 12 Schurr 20-10.00 ND NWI
-- Fain, Malik 12 Trabuco Hill 22-04.50 ND NWI
Event 120 Boys Triple Jump Boys Division 1
==============================================================================
National:: @ 52-10.50 5/6/1980 Charles Mayfield (Muir, Pasadena, CA)
CIF Best:: # 52-10.50 5/6/1980 Charles Mayfield (Muir)
Division I:: $ 52-03.50 5/24/1986 Marcus Hicks (Lakewood)
Name Year School Seed Prelims Wind
==============================================================================
1 Dispenza, Matt 11 Marina 45-02.75 45-09.50q +0.0
2 Solomon, William 11 Los Osos 47-05.75 45-03.50q 0.5
3 Topete, Jaime 12 Schurr 44-09.00 45-00.00q +0.0
4 Roberts, Dylan 12 Buena 44-05.00 44-10.50q +0.0
5 Jones, Walter 12 Redlands 46-00.25 44-10.00q +0.0
6 Briceno, Luis 11 Downey 43-03.00 44-01.25q 0.1
7 Alumbres, CJ 10 Vista Murrie 44-03.00 44-01.00q 0.4
8 Davis, Keenan 12 Ventura 43-05.50 44-00.75q 0.5
9 Williams, LaQuan 10 Great Oak 44-00.50 43-08.00q +0.0
10 Jackson, AJ 11 Vista Murrie 43-07.50 43-06.25 0.1
11 Braxton, Dirk 12 West Ranch 42-11.75 43-04.50 0.1
11 mcelroy, malcom 12 Santa Fe 43-05.00 J43-04.50 1.0
13 Bergstrom, Blake 11 King, M.L. 44-02.00 43-03.50 0.6
13 Manley, Isaiah 11 Santiago (Co 44-11.75 43-03.50 +0.0
15 Hampton, Robert 11 Rialto 44-01.00 43-01.00 1.1
15 Miller, London 12 Paloma Valle 41-09.00 43-01.00 -0.1
17 Vega, Jaime 12 Downey 41-08.50 42-10.50 +0.0
18 Jackson, Josh 12 Poly (Long B 44-09.00 42-10.00 +0.0
19 Aguilar, Frank 12 Downey 42-02.50 42-09.25 +0.0
19 Adegoke, Tomi 10 Los Osos 45-05.25 42-09.25 +0.0
21 Soriano, Anthony 12 Roosevelt 43-09.25 42-08.50 +0.0
22 Carrell, Walter 10 La Sierra 43-00.00 42-02.75 +0.0
23 Evans, Ryan 12 Aliso Niguel 42-08.50 42-00.75 1.9
24 King, Kyle 11 Walnut 42-00.50 42-00.50 1.2
24 Husain, Ramsey 11 Fountain Val 41-07.00 42-00.50 +0.0
26 Hypolite, Spencer 11 El Toro 41-00.00 41-09.75 1.3
27 Ilyas, Muaz 12 Fountain Val 42-06.25 41-06.50 -0.5
28 jimnez, juan 11 Montclair 41-07.50 41-04.75 1.4
29 Espinoza, Martin 12 Fontana 40-08.50 40-11.50 +0.0
30 Davis, Jay 10 Rancho Cucam 42-06.00 40-09.25 1.0
31 Limfat, Sean 12 Arcadia 41-11.00 40-07.50 -0.3
-- Nguyen, Loc 11 Westminster 40-03.00 ND NWI
-- Hall, Grant 11 Pacifica/Oxn 43-05.50 ND NWI
-- Pineda, Charles 11 Katella 40-11.00 ND NWI
-- Dionisio, Brent 11 Pioneer Vall 41-02.75 ND NWI
-- Geenen, Darren 12 Trabuco Hill 43-07.00 ND NWI
-- Domnwachukwa, Osinachi 12 Chino Hills 42-00.50 ND NWI
-- Seabury, John Paul 12 Quartz Hill 42-08.50 ND NWI
Event 124 Boys Shot Put Boys Division 1
=========================================================================
National:: @ 77-00 5/5/1979 Michael Carter (Dallas, TX)
CIF Best:: # 69-06.50 5/25/1985 Brian Blutreich (Capo Valley)
Division I:: $ 68-05 5/23/1975 David Kurrasch (Newport Harbor)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
1 Ponzio, Nick 12 Great Oak 61-00.00 65-05.50q
2 Benoit, Kelsey 11 San Clemente 55-04.00 62-06.75q
3 Barlow, Justin 12 Great Oak 54-02.50 57-11.75q
4 Bielke, Eric 12 Ventura 53-10.00 57-02.00q
5 Gastaldo, Nick 12 West Ranch 53-03.50 53-09.00q
6 O'Hara, Lawrence 11 Poly (Rivers 53-01.00 53-06.75q
7 Puefua, Thomas 12 Paramount 50-09.00 51-09.50q
8 Echevarria, Ben 12 Corona 48-11.00 51-07.25q
9 Toliver, Donnell 12 Vista Murrie 51-09.00 51-03.50q
10 Stewart, Matt 11 Santiago (Co 52-00.00 50-03.50
11 Mathewes, Michael 11 Mission Viej 53-02.00 50-01.00
12 Merkley, Tyler 10 Los Osos 48-10.50 49-04.50
13 Guzman, Kyle 12 El Toro 50-01.75 48-06.00
14 Vauulu, Jonathan 12 Warren 47-10.00 48-05.50
15 Lee, Lenier 12 Rancho Verde 45-04.00 48-03.50
16 Miller, Tyler 12 Aliso Niguel 52-04.50 48-02.00
17 Hart, Jonathan 12 Simi Valley 50-01.00 48-01.50
17 Miller, Travis 12 Simi Valley 46-11.00 48-01.50
19 Mendoza, Lorenzo 11 Loara 46-02.50 47-10.50
20 Hall, Carlos 12 Highland 46-05.00 46-11.50
21 Valenzuela, Omar 10 La Quinta (L 47-04.50 46-10.50
22 Shen, Andres 12 Walnut 47-05.00 46-05.50
23 Rodriguez, Edgar 11 Paramount 46-10.50 46-02.00
23 Taufahena, Napoleone 12 Colton 47-02.00 46-02.00
25 Prieto, Andrew 12 El Rancho 45-02.00 46-01.00
26 Sanders, Aaron 12 Poly (Rivers 45-07.00 45-07.00
27 Bailey, Aaron 12 Westminster 45-02.00 45-05.00
27 Balandian, Sam 12 Westminster 45-02.00 45-05.00
29 Amyx, Nick 12 Millikan 45-02.50 45-01.00
30 Arriola, Ramiro 11 Montebello 46-06.00 45-00.25
31 McAdams, JT 12 La Sierra 45-03.00 44-09.50
32 Taula, Paulo 12 Lakewood 45-09.00 44-08.50
33 Jones, Brian 12 Burroughs/Bu 45-00.00 44-06.75
34 Young, Kartiarire 9 La Sierra 44-10.00 44-01.00
35 bush, corey 12 Anaheim 46-01.00 44-00.25
36 Feng, Jackson 12 Schurr 45-09.00 43-10.00
37 Seigmund, Josh 12 Rancho Cucam 46-04.00 43-08.00
38 Lang, Steven 12 Channel Isla 45-05.50 43-06.00
39 Vailea, Sosaia 12 Fontana 44-10.00 42-11.00
40 Batres, Gabriel 12 La Serna 44-07.50 42-09.50
41 Caklovic, Peter 10 Los Osos 48-00.00 42-04.50
42 Hurtado, Andy 11 Burbank 43-03.50 42-03.50
43 Breceda, Peter 11 Santa Monica 44-08.00 42-02.25
44 Aluesi, Simione 11 Miller, A.B. 46-02.50 41-06.00
45 Savella, Joey 11 Chino Hills 43-10.00 39-07.50
-- Bond, Ben 11 Millikan 45-09.00 ND
-- Fenton, Derek 11 San Clemente 54-04.00 ND
Event 128 Boys Discus Throw Boys Division 1
=========================================================================
National:: @ 236-06 4/26/2009 Mason Finley (Buena Vista, CO)
CIF Best:: # 213-07 6/28/2006 Bo Taylor (Newport Harbor)
Division I:: $ 209-09 5/19/2001 Sean Shields (Arroyo Grande)
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
1 Ponzio, Nick 12 Great Oak 182-08 176-09q
2 Bielke, Eric 12 Ventura 172-09 170-04q
3 Toalepai, Jeneum 11 Paramount 150-11 155-10q
4 Benoit, Kelsey 11 San Clemente 169-03 155-02q
5 Miller, Travis 12 Simi Valley 165-05 154-05q
5 O'Hara, Lawrence 11 Poly (Rivers 149-09 154-05q
7 Cranford, Alec 12 Dana Hills 161-02 151-03q
8 Hurtado, Andy 11 Burbank 143-10 150-02q
9 Toliver, Donnell 12 Vista Murrie 145-08 149-06q
10 Pertusati, Michael 10 Los Osos 147-03 147-03
11 Stewart, Matt 11 Santiago (Co 137-02 147-02
12 Bultman, Nathan 10 West Ranch 159-00 146-05
13 Faoa, Izak 12 Marina 145-11 146-02
14 Wu, Zekai 12 Roosevelt 145-10 143-09
15 Mendoza, Lorenzo 11 Loara 137-07 143-06
16 Sanders, Aaron 12 Poly (Rivers 143-08 142-04
17 Merkley, Tyler 10 Los Osos 149-10 141-06
18 Diaz, Elliott 11 Oxnard 144-05 139-03
19 Schilling, Kyle 12 Quartz Hill 123-11 139-02
20 Gastaldo, Nick 12 West Ranch 153-03 138-08
21 Weatherspoon, Javier 12 Troy 146-05 138-01
22 Prieto, Andrew 12 El Rancho 142-03 137-06
23 Greenhalgh, Ian 12 Trabuco Hill 149-08 136-10
24 Shen, Andres 12 Walnut 149-06 136-08
25 Valenzuela, Omar 10 La Quinta (L 144-09 136-02
26 Guzman, Kyle 12 El Toro 131-06 135-03
26 Savella, Joey 11 Chino Hills 138-05 135-03
28 Arriola, Ramiro 11 Montebello 128-03 135-02
29 Zarate, Oswaldo 10 Warren 140-11 134-10
30 Tapia, Alex 12 Pacifica/Oxn 142-07 130-11
31 Taula, Paulo 12 Lakewood 130-09 128-03
32 Guizar, Matt 12 Redlands 133-07 127-01
33 Wiley, Brock 12 Corona 137-00 127-00
34 Tellez, Lorenz 11 Wilson (Long 122-05 126-03
35 Olvera, Richard 12 La Sierra 136-03 125-10
36 Cruz, Ermar 12 Burroughs/Bu 137-07 122-08
37 herrera, albert 12 Anaheim 131-05 122-00
38 Ocampo, Juan 12 Katella 131-00 120-06
39 Amezquita, Eric 11 California 122-03 119-04
40 ramos, christopher 12 Santa Fe 124-02 118-03
40 Paz, Abraham 11 Ontario 122-00 118-03
42 Ricks, De'Andre 11 Arroyo Valle 129-09 117-08
43 Bond, Ben 11 Millikan 124-10 116-07
44 Becerra, Steven 12 Santa Monica 118-07 116-00
45 Gutierrez, Ricky 10 Downey 131-11 109-05
-- Escobar, Tristan 11 Bell Gardens 127-10 ND
-- Vega, Francisco 12 Bloomington 123-05 ND
-- Carrasco, Andrew 12 Upland 134-00 ND
-- Perez, Gilbert 11 Channel Isla 142-11 ND
-- Ji, Joshua 11 Arcadia 140-00 ND
-- Crawford, Wyatt 12 Cathedral Ci 147-05 ND
More news
History for Valencia High Track & Field and Cross Country - Valencia, California
Show 10 more
|